Barnier: EL ja ÜK ei ole Brexiti osas üksmeelt saavutamas

Brexiti meeleavaldusel Londonis. FOTO: Ray Tang / ZUMAPRESS.com

Euroopa Liit ei saa nõustuda Ühendkuningriigi viimase ettepanekuga Brexiti-leppe suhtes ning ei ole lähedal kompromissi leidmisele, hoiatas EL-i pealäbirääkija Michel Barnier kolmapäeval.

«Ajal, mil ma teiega praegu räägin, ei ole me punktis, kus kujundaksime ja leiaksime kokkuleppe,» ütles ta Euroopa Parlamendis, kahandades veelgi lootusi läbimurdest enne järgmisele nädalale kavandatud Euroopa Ülemkogu.

Barnier kohtub Briti Brexiti ministri Stephen Barclayga neljapäeval töölõunal. 

EL-i tippkohtumine toimub 17.-18. oktoobril. 

EL-i ja Londoni kõneluste aluseks ei saa olla Briti peaministri Boris Johnsoni esitatud kokkulepe, mille Briti parlament tagasi lükkas, rõhutas Barnier. 

«Briti valitsuse ettepanek (Iiri piiri küsimuses), selle praegusel kujul, mida me aktsepteerida ei saa, asendaks praktilise ja seadusliku lahenduse lahendusega, mis on hüpoteetiline ja ajutine,» ütles EL-i kõrge ametnik. 

Johnson käis eelmisel nädalal välja uue plaani, mille eesmärk oli hoida Ühendkuningriigi piir EL-i liikmesriigi Iirimaaga Brexiti järel piiritaristuta. Plaani järgi jääb Põhja-Iirimaa järgima EL-i ühisturu reegleid, kuid hakkab kuuluma ÜK-ülesesse tollialasse.

See aga tähendaks tollikontrolle Iiri piiril, millele EL on vastu. 

Briti peaminister on ähvardanud EL-ist leppeta lahkuda, kui 31. oktoobriks talle meelepärast kokkulepet ei sünni.

Tagasi üles
Back