Sánchez rõhutas Barcelonas Hispaania valitsuse kindlameelsust

Hispaania peaminister Pedro Sánchez (esiplaanil keskel) külastamas esmaspäeval Barcelonas Santa Creu i Sant Pau haiglat, kus on ravil vägivaldsete meeleavalduste käigus viga saanud politseinikud. FOTO: FERNANDO.CALVO/AFP/Scanpix

Hispaania peaminister Pedro Sánchez ütles esmaspäeval Katalooniat külastades, et piirkonna iseseisuslaste liidrite vangistamisest alguse saanud vägivallalaine ei ole veel läbi, kuid Hispaania võimud on palju kindlameelsemad kui vägivallatsejad. 

Sánchez ja opositsiooniliider Pablo Casado külastasid Barcelonat, et kohtuda rahutustes viga saanud korrakaitsjatega ja vestelda piirkonna julgeoleku eest vastutavate ametnikega.

Peaminister möönis Barcelona politsei peakorteris tehtud pöördumises, et kriis ei ole veel läbi, kuid hoiatas, et valitsus ei kavatse järele anda. 

«On selge, et vägivalda kasutavad radikaalid on otsustanud, et Barcelona on nende tegevusväli oma kaebuste edastamiseks neile, kes on kodus ja võõrsil,» lausus ta.

«Ehkki on tõsi, et kriis ei ole veel läbi, peame me oma püüdlusi jätkama. Nad tahavad olukorda halvendada, kuid meie oleme palju püsivamad, palju kindlameelsemad,» ütles peaminister. 

Opositsioonilise Rahvapartei (PP) esimees Pablo Casado kasutas oma visiiti selleks, et nõuda valitsuselt operatsioonide hoogustamist korrarikkujate vastu, ja ärgitada seda tagama turvalisuse kohest taastamist Kataloonia tänavatel. 

Sotsialistliku Tööpartei (PSOE) liidrit Sánchezt on tabanud korduvalt opositsiooni kriitika pehme joone võtmise eest separatistide suhtes.

Teine opositsioonierakond Ciudadanos nõudis pühapäeval Hispaania valitsuselt Kataloonia separatistist regionaalpresidendi Quim Torra tagandamist ja piirkonna autonoomia peatamist samamoodi nagu 2017. aasta oktoobris pärast selle parlamendi ühepoolset iseseisvusdeklaratsiooni. 

Sánchez on seni keeldunud Torraga rääkimast, hoolimata regionaalliidri üleskutsest pidada tingimusteta kõnelusi. 

Kataloonia siseminister Miquel Buch nimetas vastuvõetamatuks seda, et peaminister ignoreerib Torra ettepanekuid, ja nõudis Sánchezelt kõnelustega nõustumist poliitiliste probleemide lahendamiseks poliitika teel. 

Separatistide ja politsei kokkupõrked vaibusid nädalavahetusel pärast viit õhtut vägivaldseid meeleavaldusi. Esmaspäeval avaldas Barcelonas siiski meelt umbes 500 aktivisti, kes nõudsid Hispaania peaministrilt kõneluste alustamist. Õhtul kogunesid sajad protestijad meeleavaldusele siseministeeriumi hoone juurde. 

Rahutused käivitas Hispaania ülemkohtu otsus mõista vangi üheksa iseseisvuslaste liidrit. 

Piirkonna tervishoiuametnike sõnul sai protestide käigus viga 593 inimest, neist pea pooled politseinikud. 14 inimest on endiselt haiglas. Kinni on peetud 194 inimest.

Kataloonia olukord on muutunud Hispaania 10. novembri ennetähtaegsete valimiste kampaanias üheks peateemaks.

Kriis on suurendanud Kataloonia separatistide suhtes karmi joont pooldavate opositsioonierakondade toetust ning asetanud raskesse seisu peaministri sotsialistid. 

Kui valimised peetaks täna, võidaksid sotsialistid 350-kohalises Hispaania saadikutekojas 117 kohta aprillis peetud valimistel võidetud 123-ga võrreldes. PP suurendaks oma esindatust järsult 66 kohalt 103-le, näitasid veebiajalehe eldiario.es arvamusküsitluse tulemused. 

Hispaania ülemkohus määras 14. oktoobril üheksale Kataloonia iseseisvuslaste juhile lahkulöömiskatse ja riigi raha väärkasutamise eest 9-13-aastased vanglakaristused. 

Karistused olid leebemad, kui taotles prokuratuur, kes nõudis Kataloonia endisele asepresidendile Oriol Junquerasele kuni 25-aastast vangistust. 

Kohus mõistis Junquerase vangi 13 aastaks, kolm endist regionaalministrit 12 aastaks, Kataloonia parlamendi endise spiikri Carme Forcadelli 11,5 aastaks ning kaks kodanikuliikumise juhti – Jordi Sàncheze ja Jordi Cuixharti – mõlemad üheksaks aastaks. Kolm kohtualust pääsesid trahviga.

Tagasi üles
Back