Kolm senti päästsid Tšiilis valla põrgu

Maskis meeleavaldaja Tšiilis Valparaisos. Võimud on mitmel pool riigis välja kuulutanud eriolukorra.

FOTO: Javier Torres/afp/SCANPIX

Kuigi Tšiilis puhkesid rahutused pärast ühistranspordi piletite hinnatõusu, mida valitsus põhjendas energiahinna tõusu ja nõrga valuutaga, oli eurodesse arvestatuna kolme sendi suurune hinnatõus kõigest murdepunkt. Põhjused on sügavamas ebavõrdsuses.

Meeleavaldajad pole rahul majandusolukorraga, sest lihtrahva ja eliidi vahel valitseb hiiglaslik lõhe. Liialt kalliks peetakse tervishoiuteenuseid ja haridust ning mures ollakse pensionisüsteemi pärast.

Möödunud reedel alguse saanud meeleavaldused jätkusid sel nädalal. Nädalavahetusel said alguse süütamised ja rüüstamised ning kokkupõrked julgeolekujõudude ja meeleavaldajate vahel, milles hukkus 12 inimest. Kokku on reedest saati kinni peetud umbes 1500 inimest.

AFP teatel muutus vägivaldseks vaid osa meeleavaldajatest ning suuresti tuldi tänavatele siiski rahumeelselt. Rahvas karjus loosungeid, mängis trumme ja tantsis.

Eriolukord on välja kuulutatud üheksas Tšiili regioonis 16st ning konservatiivne president Sebastián Piñera võttis vastu otsuse saata esmakordselt pärast Augusto Pinocheti fašistlikku diktatuuri (1973–1990) meeleavaldusi kontrollima riigi relvajõud. Kokku valvab BBC teatel tänavatel korda umbes 10 500 politseinikku ja sõdurit.

Lisaks kehtestati pealinnas Santiagos ja teistes linnades öine liikumiskeeld. Ka Eesti välisministeerium hoiatab liikumiskeelu ajal välja minemise eest, paludes ühtlasi vältida rahvakogunemisi. Nirgi sõnul pole aga eestlased Tšiilis seni abipalveid esitanud.

Ehkki miljardärist president Piñera teatas pühapäeval, et transpordipiletite hinnatõusust loobutakse ning hakatakse otsima võimalusi rahva jaoks vältimatute kulude alandamiseks, ei paista lubadused olevat meeleavaldajatele piisavad. Protestijad nõuavad presidendi tagasiastumist ja selgeid muutusi riigi juhtimises.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles