Erakondade reitingud: SDE ja Isamaa kaotavad vähehaaval toetust

Ajal, mil Reformierakonna ülivõimast populaarsusnäitajat ei paista miski kõigutavat, kaotavad sotsid ja Isamaa toetust, näitab Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati viimatine uuring. 

Värskete tulemuste põhjal toetab Reformierakonda koguni 34,9 protsenti valimisõiguslikest Eesti kodanikest ning järgnevad Keskerakond 23,6 ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 16,4 protsendiga.  

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 1. oktoobrist 28. oktoobrini ning kokku küsitleti 4008 valimisealist Eesti kodanikku. Sealjuures on kolme populaarseima erakonna toetus püsinud juba septembri algusest praktiliselt samal tasemel.

Reitingutabeli esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 7,8, Isamaa 6,3 ning Eesti 200 5,3 protsendiga. Nii SDE kui Isamaa reiting on selle aasta küsitlustulemuste võrdluses aasta madalaimal tasemel. Kuigi nädalaga toimunud muutused reitingutes ei ole märkimisväärsed, siis pikemaid trende vaadates on SDE toetus augusti lõpust alates ning Isamaa toetus juuli lõpust alates vähehaaval langenud. 

Koalitsioonierakondi toetab kokku 46,3 protsenti vastajatest ning opositsioonierakondi 42,7 protsenti. 

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles