Justiitsminister Raivo Aeg: kantsleri ametist vabastamine oli formaalsus

Justiitsminister Raivo Aeg.

FOTO: Konstantin Sednev

Justiitsminister Raivo Aegi sõnul oli kantsler Lemetti ametist vabastamine pigem formaalsus, kuid tõdeb, et ministeeriumisiseste materjalide avalikkusega jagamine polnud kõige parem käik.

Kantslerit saab ametist vabastada vaid vabariigi valitsus vastava valdkonna ministri ettepanekul. Täna teatas peaminister Jüri Ratas, et teeb ettepaneku ametist vabastada maaeluminister Mart Järviku ja kinnitab ka kantsler Illar Lemetti ametist vabastamise. Kuigi veel nädal tagasi ütles Ratas, et tal ei ole Lemettile etteheiteid, nõustusid nii peaminister kui ka teised koalitsioonikaaslased nüüd kantslerit ametist vabastama. 

Justiitsminister Raivo Aeg selgitas Postimehele, et tõepoolest on siiski valitsus see, kes kantsleri ametisse nimetab ja ametist ka vabastab, kuid ettepaneku teeb siiski minister. 

«Mingis osas on see nagu formaalsus. Kui minister ikkagi tuleb ettepanekuga [kantsler ametist vabastada – toim], siis see ka rahuldatakse,» sõnas Aeg.

Justiitsminister tõdes aga, et ajakirjanduse vahendusel ministeeriumis olnud vastuolude lahendamine ei olnud ilmselt kõige parem käik. 

«Mina ei oleks kantslerile sellist nõu küll andnud,» sõnas ta ja lisas, et kui Lemetti oleks tema käest tulnud küsima, ei oleks ta soovitanud materjale avalikkusega sedasi jagada.

«Ma saan aru, et täna on prokuratuur kinnitanud, et [Lemetti] on prokuratuurile avalduse teinud. Kui on tegemist korruptsiooni kahtlusega riiklikul tasemel, siis see peakski olema õiguskaitseorganite pärusmaa, et neid lahendada ja kontrollida nende paikapidavust,» sõnas ta ja rõhutas, et prokuratuuri teavitamine oli tänuväärne.

Tagasi üles