Reitingud: Järviku skandaal viis EKRE-lt toetust

Mart Järvik jäi selge häälteenamusega maaeluministri ametisse. 

FOTO: Sander Ilvest

Ajal, mil praeguseks tagandatud maaeluminister Mart Järvik on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) suurde skandaali tõmmanud, on erakonna toetus langenud selle aasta madalaimale tasemele, näitab Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati uuring. 

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 29. oktoobrist 25. novembrini ning kokku küsitleti 4009 valimisealist Eesti kodanikku. Reformierakonna 34,9-protsediline toetus püsib stabiilne ning nädalaga ei muutunud. Keskerakonna 24,1-protsendiline toetus on kõrgeimal tasemel pärast valimisi. EKRE toetus on aga viimastel andmetel 14,5 protsenti ning erakond on kahe nädalaga kaotanud oma toetusest 2,2 protsenti. Sealjuures on toetusnäitaja viimase aasta halvim. 

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond 9,5 ning Isamaa 6,7 protsendiga. Mõlema erakonna toetus oli kaua langustrendis, mis praeguseks on peatunud. SDE toetus liigub kolmandat nädalat tõusvas joones ning Isamaa kaua kestnud langus on peatunud.

Eesti 200 toetus on viimastel andmetel 4,4 protsenti ja rohelistel kolm protsenti. 

Koalitsioonierakondi toetab kokku 45,3 protsenti vastajatest ning opositsioonierakondi 44,4 protsenti.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Tagasi üles