Fotod ⟩ Kaitseväe kalmistul mälestati Vabadussõjas langenud Briti sõdureid

Eile peeti Tallinnas kaitseväe kalmistul Vabadussõjas osalenud Briti eskaadri Eestisse saabumise 101. aastapäeva mälestustseremoonia, et austada langenud sõdureid.

Vabadussõjas Eesti eest võideldes langenud Briti mereväelaste auks asetasid kalmistul pärjad Ühendkuningriigi suursaatkond, diplomaatiline korpus ja NATO lahingugrupi liitlased. Austust avaldasid ka kaitseväe, kaitseliidu ja eruohvitseride kogu esindajad.

«Briti eskaader päästis Eesti vabaduse – nende panus oli hindamatu. Mälestame kõiki Vabadussõjas langenuid, sealhulgas meie riigi eest võidelnud liitlasi,» ütles mereväe laevastiku operatsioonistaabi ülem kaptenleitnant Mati Terve.

Mälestuspalvuse pidas mereväe kaplan nooremleitnant Mikk Leedjärv. Tseremooniateks pani sõjaväepolitsei vahipataljon välja auvahtkonna ja pärgade asetajad, muusikaga toetas kaitseväe orkester.

1918. aasta 12. detsembril Tallinna saabunud Briti kergeristlejate eskaader kaitses pealinna mere poolt Balti laevastiku eest. Lisaks toetati admiral Sir Edwin Alexander-Sinclairi juhtimisel eestlasi relvade, laskemoona ja muu varustusega. Juba 21. detsembril suundusid Ühendkuningriigi ristlejad tagasi merele, rünnates Punaarmee positsioone Kunda, Aseri ja Purtse piirkonnas. 23. detsembril toetasid Briti alused Eesti laevade Lembit, Laine ja Lood dessanti Kunda alla.

Briti sõjalaevade osalus oli tähtis ka 1918. aasta 26. ja 27. detsembril toimunud operatsioonis, kus võeti vaenlaselt ära miiniristlejad Spartak ja Avtroil. Miiniristlejate üleandmine Eesti merejõududele tugevdas märkimisväärselt meie laevastiku võimekust iseseisvate operatsioonide läbiviimiseks.

Kokku tegutses Vabadussõja ajal merel 274 erinevat Briti laeva ning üle 250 Eesti aluse. Eesti vabaduse eest võideldes langes 111 Briti mere- ja õhuväelast.

Briti sõjalaevastik avaldas oma panusega tugevat mõju Vabadussõja käigule – osutatud abi oli sõjast ja revolutsioonidest kurnatud Eestile oluline nii poliitiliselt kui ka majanduslikult.

Tagasi üles