Videolugu ⟩ Abivajajate Eesti: mustus, üksindus ja aknast lendavad väljaheited

Septembris kodukülastuse ajal istus Kohtla-Järve elaniku Žanna korteris politseile võõras mees Aleksandr, kes väitis, et hoolitseb naise eest.

FOTO: Jekaterina Minkova

Korduvalt haiglas ravil olnud noor mees, kes muutub agressiivseks ja lõhub asju, naine, kes loobib aknast väljaheiteid - need on ainult mõned näited lugudest, mida nägi ja kuulis Postimehe ajakirjanik, kes käis politseiga Kohtla-Järvel kodukülastuse reidil.

Keegi ei oska täpselt öelda, kui palju on meie seas inimesi, kes elavad üksinda oma korteris, mis on täis prügi ja mustust, inimesi, kes ei tule endaga toime, kuid kes samas keelduvad abist.

Kui inimene on sattunud sellisesse armetusse seisu, siis saab talle pakkuda sotsiaalset «esmaabi» kodulinn või -vald. Kuid paraku pole sellist abi alati oodata.

Raskesse olukorra sattunud Kohtla-Järve elanike ainuke lootus abi saada on aga kas naabrid või politsei. 

Mäluprobleemidega naine ja politseile tundmatu mees

Üks selline raskesse olukorda sattunu on pensionär Žanna. Ülemöödunud aastal andis toidupood politseile teada, et nende ukse juures käib kerjamas naine. Politsei selgitas välja, et tegemist on pensionäriga, kellel pärast kommunaalmakseid ei jätku enam raha toidule ega ravimitele.

Poolteist aastat tagasi polnud Žannal korteris vett ning tema elamisest imbus koridori ebameeldiv hais. Žannat abistama pidanud inimesed olid aga jõuetud. Kohtla-Järve sotsiaaltöötaja Aleksandra Ignatjeva ütleb, et naisele on abi pakutud, kuid ta keeldub sellest. Samuti on Ignatjeva sõnul talle korduvalt selgitatud, kuhu vajadusel pöörduda. «Ma suhtlen Žannaga peaaegu iga päev, kui ma teda linnas näen,» räägib Ignatjeva.

Septembris kodukülastuse ajal oli Žannal korteris politseile võõras mees, kes nimetas ennast Aleksandriks ja naise eestkostjaks. Ametlikult ta seda siiski pole.

Nad olevat tuvtunud tänaval, kui mehel oli oma sõnul naisest kahju hakanud. «Žanna ütles mulle, et neil on armastus,» muigab Ignatjeva.

Žanna peaks olema sotsiaaltöötaja jälgimise all, kes tagab talle söögi ja hoolduse, kuid naine on kange ega lase end aidata. Ka Aleksandr ütleb, et hooldekodusse ei õnnestu kellelgi Žannat saata.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles