Reinsalu: Iraan palugu ohvrite koduriikidelt vabandust

Urmas Reinsalu.

FOTO: Tairo Lutter

Sellele, et Iraan tunnistas täna üles Ukraina reisilennuki allatulistamise, peavad järgnema edasised sammud, leiab välisminister Urmas Reinsalu. 

«Eesti on valmis Ukraina lennuõnnetuse uurimise takistamisel tõstatama probleemi ÜRO julgeolekunõukogus,» märkis Reinsalu välisministeeriumi saadetud pressiteates.

Reinsalu leidis, et Ukraina reisilennuki allatulistamise tunnistamisele peavad järgnema edasised sammud. 

«Vajalik on Iraani poolt diplomaatiliste kanalite kaudu paluda ohvrite koduriikidelt vabandust, tagada ammendav uurimine ja teiste riikide ekspertide ligipääs andmetele, süüdlaste vastutuselevõtmine ning kompensatsiooni maksmine ohvrite peredele,» selgitas minister.

Reinsalu hinnangul on vaja, et Ukraina reisilennuki allatulistamise uurimine toimuks rahvusvaheliste reeglite järgi.

«Selle vajadust olen rõhutanud nii julgeolekunõukogus kui ka eilsel Euroopa Liidu välisministrite nõukogul. Takistuste ilmnemisel on Eesti valmis koostöös teiste riikidega neid küsimusi tõstatama rahvusvahelistes institutsioonides. Meie diplomaadid on sellekohaseid konsultatsioone pidanud ja jätkavad neid vastavalt kujunenud olukorrale,» ütles välisminister.

«Kohutav viga»

Iraan võttis täna omaks Ukraina reisilennuki allatulistamise varem sel nädalal, nimetades seda andestamatuks veaks. 

Boeing 737 kukkus alla kolmapäeval Teherani lähistel lühikest aega pärast seda, kui Iraan oli korraldanud raketirünnaku USA vägede vastu Iraagis. Iraani samm USA vastu oli reaktsioon Ühendriikide droonirünnakule Bagdadi lennujaama lähistel, milles hukkus teiste seas Iraani tippkindral Qasem Soleimani. 

Lennufirma Ukraine International Airlines lennuki allakukkumisel hukkus 176 inimest. 

«Iraani Islamivabariik kahetseb sügavalt seda kohutavat viga,» ütles Iraani president Hassan Rouhani Twitteris.

«Relvajõudude sisejuurdlus on jõudnud järeldusele, et Ukraina lennuki kohutava õnnetuse ja 176 süütu inimese surma põhjustasid kahetsusväärselt inimliku eksimuse tõttu tulistatud raketid,» lisas ta.  

«Uurijad jätkavad selle tragöödia ja andestamatu vea [osaliste] tuvastamise ja [neile] süüdistuste esitamisega,» ütles president. 

Iraani sõjaväe avalduse järgi peeti Boeing 737-t vaenulikuks lennukiks ajal, mil vastasseisu oht oli väga kõrge, vahendas riiklik uudisteagentuur IRNA. 

Tagasi üles