Teadlastel kulub koroonaviiruse vaktsiini loomiseks veel kuid

Kaitserõivastuses Thai Airways Internationali töötajad desinfitseerimas koroonaviiruse puhangu tõttu lennukit. FOTO: Patipat Janthong / ZUMAPRESS.com / Scanpix

Hiina ja Ameerika Ühendriikide teadusasutustes käib kibekiire võidujooks ajaga, et luua vaktsiini üha nobedamas taktis ohvreid nõudva koroonaviiruse vastu, kuid pingutustest hoolimata on vaktsiin kõige positiivsema stsenaariumi kohaselt olemas selle aasta keskpaigaks, kuid kuluda võib isegi aastaid enne tulemuseni jõudmist.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Juba jaanuari esimestel päevadel, kui Hiinast hakkas tulema teateid kummalisest kopsupõletikku meenutavast haigusest, panid USAs Marylandi osariigis tegutseva Riikliku Terviseinstituudi (NIH) teadlased end valmis uuele tõvele vaktsiini looma.

Eri vihjete põhjal oletasid nad, et süüdlaseks on 2003. aasta SARSi ja 2012. aasta MERSi puhangule sarnane koroonaviirus, kirjutas The New York Times. NIHi vaktsiiniuuringute keskuse asedirektor Barney Graham kannustas Hiina valitsusega seotud teadlasi takka jagama võimalikult kiiresti viiruse geneetilist koodi, et tema meeskond saaks hakata tööle vaktsiini arendamise kalla.

Üsna nobedalt, juba 10. jaanuaril postitaski Hiina haiguskontrolli ja ennetuse keskus uue viiruse 2019-nCoV geneetilised andmed avalikku andmebaasi ning teadusasutustes nii Hiinas endas, USAs, Austraalias kui ka mitmes ravimifirmas käib kibe töö, et leida ennetusmeetodit haigusele, mis praeguseks on nõudnud 132 inimese elu ja nakatanud umbes 6000 inimest.

Kasutades nn vaktsiini platvorme, võtavad teadlased mõne suhteliselt ohutu viiruse ja lisavad sellele koroonaviiruse elemente, et kutsuda esile immuunsüsteemi reaktsiooni, kirjeldas Deutsche Welle.

SARSi puhangu ajal 2003. aastal kulus viiruse genoomi kindlaks tegemisest kuni vaktsiini inimestel katsetamisvalmis saamiseni 20 kuud. 

Tagasi üles
Back