Erakondade reitingud: Eesti 200 möödus reitingutabelis sotsidest

Erakonna Eesti 200 esimees Kristina Kallas

FOTO: Mihkel Maripuu

Kui Reformierakonna ülemvõim reitingutabelis jätkub, siis tema selja taga on toimunud oluline muudatus, kui Eesti 200 möödus esimest korda sotsiaaldemokraatidest, selgub Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati uuringust.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 33,9, Keskerakonda 20,6 ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 16 protsenti valimisõiguslikest Eesti kodanikest. Reformierakonna toetus on ühe protsendi võrra madalam kui nädal tagasi, Keskerakonna toetus on praegu stabiilne ning kolmandal kohal oleva EKRE toetus on kahe nädalaga 1,9 protsenti tõusnud. 

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 üheksa, Sotsiaaldemokraatlik Erakond 8,8 ning Isamaa 6,3 protsendiga. Kümme nädalat järjest vähehaaval toetust kasvatanud Eesti 200 on tõusnud esimest korda populaarsuselt neljandaks erakonnaks. 

Koalitsioonierakondi toetab kokku 42,9 ja opositsioonierakondi 42,7 protsenti vastajatest. 

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Tagasi üles
Back