Erakondade reitingud: EKRE on viimastel nädalatel toetust kasvatanud

Mart Helme.

FOTO: Tairo Lutter

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut tellitud Norstat Eesti ASi viimatine küsitlus näitab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetuse kasvu ning Eesti 200 viimase aja tõusu peatumist. 

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 33,1, Keskerakonda 20,5 ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 17,5 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Märkimisväärselt on muutunud vaid EKRE toetus, mis on eelmise nädalaga võrreldes kasvanud 1,5 protsenti ning viimase kolme nädalaga 3,4 protsenti. 

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 üheksa, Sotsiaaldemokraatlik Erakond 8,7 ning Isamaa 6,6 protsendiga. Eesti 200 toetus nädalaga ei muutunud ning nende kümme nädalat järjest kestnud tõus on hetkel peatunud. 

Koalitsioonierakondi toetab kokku 44,6 ja opositsioonierakondi 41,8 protsenti vastajatest. 

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/– 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Tagasi üles
Back