Reitingud: opositsiooni toetus on langenud rekordmadalale tasemele

Kaja Kallas

FOTO: Matti Kämärä / Põhjarannik

Kuigi Reformierakonnal on erakondade reitingutabelis jätkuvalt ülikindel liidripositsioon, on partei toetus siiski viimasel ajal laguses olnud ning kogu opositsiooni populaarsus on langenud valimiste järgselt rekordmadalale tasemele, selgub Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti viimatisest küsitlusest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 31,6, Keskerakonda 21,9 ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 17,3 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Seega Reformierakond püsib jätkuvalt kindlalt esikohal, kuid nende toetus langes nädalaga ühe protsendi võrra ning suurim opositsioonipartei on vähehaaval toetust kaotanud neli nädalat järjest. 

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 8,7, Eesti 200 8,3 ning Isamaa 6,4 protsendiga. SDE möödus reitingutabelis taas Eesti 200-st ning tõusis taas populaarsuselt neljandaks erakonnaks.  

Koalitsioonierakondi toetab kokku 45,6 ja opositsioonierakondi 40,3 protsenti vastajatest. Opositsiooni toetus pole pärast mullu 3. märtsil toimunud riigikogu valimisi kordagi nii madalal tasemel olnud. 

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles