E, 6.02.2023
GRAAFIKUD ⟩ Nädala jooksul lisandus 428 gripiviiruse ja 1157 Covid-19 juhtu
Sadikova sõnul on haigestumus nii grippi kui COVID-19sse on tõusutrendil. «Tuletame meelde, et nii gripp kui ka COVID-19 on raskema kuluga haigused, mille mõlema puhul on olulise ennetusmeetmena kasutusel vaktsiin,» sõnas ta. Foto: Tairo Lutter
Nädala jooksul lisandus 428 gripiviiruse ja 1157 Covid-19 juhtu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1212

Eelmisel nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3699 inimest, 37,5 protsenti nendest olid lapsed. Kokku registreeriti 428 gripi haigusjuhtu, Covid-19 juhtumeid lisandus 1157.

Haigestumus ülemiste hingamisteede respiratoorsetesse nakkustesse ja Covid-19sse püsib stabiilsel tasemel, ca 40 protsenti haigestunutest moodustavad kuni 15aastased lapsed. Eelmise nädalaga võrreldes vähenes gripi tõttu pöördunute arv 29 protsendi võrra.

Ägedate ülemiste hingamisteede respiratoorsete nakkuste valimipõhise uuringu kaudu (sentinelseire) registreeritud andmete põhjal saab haigestumuse intensiivsust hinnata keskmiseks, gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levikut laialdaseks.

Ringlevate viiruste etioloogiline pilt on hakanud muutuma. Esialgsete andmete põhjal osutusid 55,7 protsenti proovidest positiivseks gripilaadsete viiruste suhtes. A-gripi, RSV ja rinoviiruste osakaal moodustab võrdselt 11,5 protsenti, B-gripi ja paragripiviiruste osakaal moodustab võrdselt 3,8 protsenti kõikidest uuritud sentinel-proovidest.

Ringlusesse on jõudnud B-gripiviirused, mis on madalama levikupotentsiaaliga. Kuigi elanikkonna seas ei pruugi B-gripiviirus põhjustada olulist haigestumuse tõusu, on viiruse jaoks soodsaks pinnaseks suletud kollektiivid, nt koolid. Seega võime näha edaspidi asutusesiseseid puhanguid.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) esialgsetel andmetel vajas 4. nädalal gripi tõttu haiglaravi 46 patsienti. TEHIK-u täpsustatud andmeil hospitaliseeriti viimase kahe nädala jooksul 85 inimest. Hooaja algusest on gripi tõttu hospitaliseeritud 832 inimest, neist 71 protsenti on olnud üle 50aastased.

Raskekujuliste gripijuhtude (intensiivravi vajadus ja surmajuhud) ülevaade põhineb Tartu Ülikooli kliinikumi, Ida-Tallinna keskhaigla, Lääne-Tallinna keskhaigla, Ida-Viru keskhaigla, Narva, Pärnu, Viljandi, Rakvere, Lõuna Eesti ja Valga haigla edastatud andmetel. Nende andmetel vajas gripi tõttu intensiivravi 31 inimest vanuses 21–91. Sel hooajal on gripi tõttu surnud 14 inimest vanuses 33–91, kes kõik kuulusid riskirühma.

Nädala jooksul kinnitati 1157 Covid-19 haigusjuhtu. Covid-19 haigestumus püsib stabiilsena: registreeritud haigusjuhtude üldarv ei muutunud, kuid kasvas haigestumus vanuses 75–79 aastat 161 protsendi võrra. Reoveeseire tulemuste põhjal on SARS-CoV-2 viiruse sisaldus reovees langustrendis. Teisipäevahommikuse seisuga oli haiglas 152 Covid-19 patsienti, kellest 39 vajasid haiglaravi sümptomaatilise Covid-19 tõttu. Nädala jooksul suri kaheksa inimest vanuses 75–87, kõigil olid rasked kaasuvad haigused.

Sekveneerimise andmetel on omikrontüve osakaal 100 protsenti. Omikroni alamvariant BA.5 koos oma järglastega moodustab siiani üle 74 protsenti, ülejäänud olid BA.2 ja selle järglased. Sekveneerimise käigus tuvastati üks omikrontüve uus rekombinant XBB.1.5.

Viirushaiguste meelespea:

• Haigena püsi kodus!

• Riskirühma inimesi külasta vaid siis, kui oled terve.

• Kahtluse korral testi ennast.

• Haigestumise korral võta ühendust perearstiga või nõuandeliiniga 1220.

• Riskirühma inimesena väldi rahvarohkeid kohti või kanna seal maski.

 

Terviseamet tuletab meelde, et Covid-19 põhjustava koroonaviiruse Sars-CoV-2 leviku vältimiseks tuleb hoolikalt käsi pesta, haigena koju jääda ja kaaskodanikele piisavalt hingamisruumi jätta.

Koroonaviirus levib nakkuslikult inimeselt inimesele eelkõige lähikontakti teel. Lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed on 15 minuti vältel teineteisele lähemal kui kaks meetrit.

Kaitsemaski kandmine on soovituslik nii vaktsineeritud kui ka haiguse läbipõdenud inimestele.

Graafiku andmed uuenevad automaatselt.

Märksõnad
Tagasi üles