R, 27.01.2023
GRAAFIKUD ⟩ Nädala jooksul vähenes koroonaviiruse juhtumite arv 13 protsenti
Sadikova sõnul on haigestumus nii grippi kui COVID-19sse on tõusutrendil. «Tuletame meelde, et nii gripp kui ka COVID-19 on raskema kuluga haigused, mille mõlema puhul on olulise ennetusmeetmena kasutusel vaktsiin,» sõnas ta. Foto: Tairo Lutter
Nädala jooksul vähenes koroonaviiruse juhtumite arv 13 protsenti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1212

Selle aasta kolmandal nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3844 inimest, 31,7 protsenti nendest olid lapsed. Kokku registreeriti 599 gripi haigusjuhtu, Covid-19 juhtumeid lisandus 1169.

Eelmise nädalaga võrreldes vähenes nii ülemiste hingamisteede ägedate nakkuste kui ka Covid-19 tõttu pöördunute arv (vastavalt 16 ja 13 protsendi võrra). Grippi haigestumus püsib samal tasemel, laboratoorselt kinnitatud grippide arv kasvas 36 protsendi võrra, umbes 40 protsenti haigestunutest on kuni 15-aastased lapsed.

Ägedate ülemiste hingamisteede respiratoorsete nakkuste valimipõhise uuringu kaudu (sentinel-seire) registreeritud andmete põhjal saab haigestumuse intensiivsust hinnata keskmiseks, gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levikut laialdaseks. Grippi haigestumus püsib stabiilsena, Covid-19 haigestumus on kerges langustrendis, grippi haigestumine kasvas kuni 4-aastaste laste seas, Covid-19 haigestumine kasvas koolilaste seas.

Ringlevate viiruste etioloogiline pilt on hakanud muutuma. Esialgsete andmete põhjal osutusid 55 protsenti proovidest positiivseks gripilaadsete viiruste suhtes. Nendest moodustab A-gripi ja SARS-CoV-2 viiruste osakaal võrdselt 11,1 protsenti kõikidest uuritud sentinel-proovidest. RS-viiruse osakaal jätkab kasvamist, moodustades 16,7 protsenti kõikidest uuritud sentinel-proovidest.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) esialgsetel andmetel vajas kolmandal nädalal gripi tõttu haiglaravil 56 patsienti (eelmisel nädalal 60). TEHIKu täpsustatud andmetel hospitaliseeriti viimase kahe nädala jooksul 112 inimest. Jätkub hospitaliseerimise vajadus eakate patsientide hulgas. Eelmisel nädalal hospitaliseeritud patsientidest 71,4 protsenti olid üle 65-aastased. Nende hospitaliseerimissagedus oli kümme korda kõrgem, võrreldes väikelastega. Hooaja algusest on gripi tõttu hospitaliseeritud 747 inimest. Gripi tõttu on surnud 12 inimest vanuses 33–91. Kõik kuulusid riskirühma.

Nädala jooksul kinnitati 1169 Covid-19 haigusjuhtu. Eelmise nädalaga võrreldes vähenes registreeritud haigusjuhtude üldarv 13,3 protsendi võrra. Teisipäevahommiku seisuga oli haiglas 139 Covid-19 patsienti, kellest 55 vajasid haiglaravi sümptomaatilise Covid-19 tõttu. Nädala jooksul suri kaheksa inimest vanuses 43–97, kõigil olid rasked kaasuvad haigused.

Terviseamet jälgib koostöös Tartu Ülikooliga Eestis ringlevaid Covid-19 tüvesid. Sekveneerimise andmetel on omikrontüve osakaal 100 protsenti. Omikroni alamvariant BA.5 koos oma järglastega moodustab siiani üle 90 protsendi.

Sekveneerimise käigus on tuvastatud kolm omikrontüve uut rekombinanti XBB1.5. Mutatsioonide tõttu levib XBB 1.5 kiiremini ning on võimeline teatud juhtudel läbi murdma immuunsüsteemi kaitsest. Praegu puuduvad viited, et XBB.1.5 tüvega seotud haiguste raskusaste erineks varem ringelnud omikroni alamliinidest. XBB.1.5 tüvega seotud haigestumine võib kujutada ohtu inimestele, kes ei ole põhikuuriga vaktsineeritud, ei ole saanud tõhustusdoosi ega pole viirust eelnevalt läbi põdenud. Andmed kinnitavad, et ELis kasutatavad vaktsiinid on tõhusad raske haigestumise vastu.

Viirushaiguste meelespea:

• Haigena püsi kodus!

• Riskirühma inimesi külasta vaid siis, kui oled terve.

• Kahtluse korral testi ennast.

• Haigestumise korral võta ühendust perearstiga või nõuandeliiniga 1220.

• Riskirühma inimesena väldi rahvarohkeid kohti või kanna seal maski.

 

Terviseamet tuletab meelde, et Covid-19 põhjustava koroonaviiruse Sars-CoV-2 leviku vältimiseks tuleb hoolikalt käsi pesta, haigena koju jääda ja kaaskodanikele piisavalt hingamisruumi jätta.

Koroonaviirus levib nakkuslikult inimeselt inimesele eelkõige lähikontakti teel. Lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed on 15 minuti vältel teineteisele lähemal kui kaks meetrit.

Kaitsemaski kandmine on soovituslik nii vaktsineeritud kui ka haiguse läbipõdenud inimestele.

Graafiku andmed uuenevad automaatselt.

Märksõnad
Tagasi üles