Eesti tellis Hiina ettevõtjalt 10 miljoni euro eest kaitsevahendeid
Täiendatud kell 22

Jaak Aab allkirjastab lepingut.

FOTO: Rahandusministeerium

Riigihalduse minister Jaak Aab sõlmis täna pärastlõunal keskse hankelepingu Hiina ettevõtjaga, kellelt tellitakse kaitsemaskid, -kindad, -prillid, -ülikonnad ja muud isikukaitsevahendid.

Minister Aab selgitas, et isikukaitsevahendite tarnijaid on otsitud juba mõnda aega, kuid üksikud ettevõtted suudavad pakkuda piisavas koguses mõistliku hinnaga sertifitseeritud kaupa. Sel nädalal tegi valitsuse kriisikomisjon keskse hanke teostamise ülesandeks riigihalduse ministrile.

Rahandusministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, välisministeeriumi ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) koostöö tulemusena leiti tarnija. Täna õnnestus sõlmida tarneleping Hiinas asuva ettevõttega. «Äärmiselt pingelised läbirääkimised kestsid üle 12 tunni. Eestis alustasime tööd kell kolm öösel koos sotsiaalministeeriumi ja PERH-i spetsialistidega,» ütles Aab. «Edukate läbirääkimiste taga oli just Hiinas asuv Eesti saatkond. Nad aitasid muuhulgas selgeks teha, et tegu on usaldusväärse ettevõtjaga. Eriline tänu suursaadik Andres Ungale ja tema meeskonnale ning välisministeeriumile.»

Tehtud tellimus on suuremahuline, sest sisaldab nii haiglate, hooldekodude, päästeameti, politsei- ja piirivalveameti ning teiste ametkondade vajadusi. «Ainuüksi kaitsemaske tellisime 7,6 miljonit. Tellimusele lisandusid ka kindad, kaitseülikonnad, kaitseprillid ja teised kaitsevahendid,» ütles minister. «Tellimuse kogumaksumus on 11,4 miljonit dollarit (10,3 miljonit eurot - toim.)»

Tellimus valmib 10-20 päevaga, kuid on tõenäosus esimene osa tarnest saada ka varem. Ministri sõnul on töös ka teisi väiksema mahuga tellimusi, et tagada kriitilised kaitsevahendid enne Hiina tarne saabumist. «Riskide hajutamiseks üritavad haiglad ja ministeeriumid hankida kaitsevahendeid erinevatelt pakkujatelt. Väiksemad kogused on juba kohale jõudnud ja laiali jaotatud,» lisas Aab. «Kogu maailmas on suur nõudlus kaitsevahendite järgi, tavalised lepingud ja tarneahelad ei toimi. Seepärast tulebki kõike hankida erakorraliste tellimuste abil.»

Lepingu sõlmimise protsessi toetas ka Riigi Tugiteenuste Keskus, kes osutab riigihangete korraldamise tugiteenust.

Samal ajal töötab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium Eesti ettevõtjatega, kes on pakkunud oma abi ja võimelised käivitama erinevate kaitsevahendite tootmise.

«Enamus riike on broneerinud kogu oma tootmisvõimsuse endale, Euroopa tootmisvõimsusest ei liigu teistesse riikidesse praktiliselt midagi,» põhjendas Aab «Esimeses stuudios», miks otsustati tarnida justnimelt Hiinast.

Kuniks kaitsevahendite komplekte Eestisse oodatakse, suudavad ministri sõnul haiglad kohapeal olemasolevat jagada. «Kui muutub kriitiliseks kuskil haiglas, siis on võimalik neid omavahel jagada,» ütles ta. 

Mitmed Eesti ettevõtjad on pakkunud kaitsevahendite tootmisel oma abi. «Need kes on pakkunud, väga paljud neist siiralt tahavadki aidata,» kommenteeris Aab ning lisas, et valik sõltus pakkumistest - näiteks hinnast, tarneajast ja tootmisvõimekusest.

Tagasi üles
Back