Elisa ja MindTitani analüüs: 70% inimestest püsib eriolukorra ajal pigem kodus

Foto on illustratiivne.

FOTO: Depo Photos/ZUMAPRESS.com/Scanpix Baltics

Valitsus on palunud Eesti elanikel püsida pigem kodus. Elisa analüüsis koos andmeteaduste partneriga MindTitan kuivõrd üleskutset on järgitud. 

Selgus, et 70% elanikest püsib märkimisväärse osa ajast kodus. 

Elisa telekomiteenuste valdkonna juhi Mailiis Ploomanni sõnul selgus analüüsist, et kui vaadata Eestit tervikuna, siis enne eriolukorra kehtestamist püsis valdava osa ajast kodus veidi üle poole rahvastikust ehk 56 protsenti ning kohe pärast eriolukorra kehtestamist kasvas see näitaja 70 protsendile.

Andmete lihtsamaks tõlgendamiseks on kõik inimesed jaotatud viite kategooriasse: 

  1. Inimesed, kes viibivad kodus kuni kolmandiku ööpäevast (näiteks ainult öösiti) 
  2. Inimesed, kes viibivad kodus kuni 70% ööpäevast (ehk käivad küll näiteks tööl ent ülejäänud aja on kodus) 
  3. Inimesed, kes viibivad kodus kuni 90% ööpäevast (ehk kodust eemal 2 - 4 h päevas) 
  4. Inimesed, kes viibivad kodus üle 90% ajast (ehk vaid veidi üle 2 h kodust eemal) 
  5. Lisaks on eraldi välja joonistatud ka need, kes viibivad kodus (või kodu lähedal) 100% ajast. 

Liikuvusstatistika 31. märtsi seisuga.

FOTO: Elisa

«Kõige suurema muudatuse tingis tõenäoliselt koolide sulgemine ning massiline kaugtööle ümberorienteerumine, kuna kõige enam kahanes just nende inimeste osakaal, kes seni veetsid kodus vähem kui 17 tundi ning samal ajal kasvas nende hulk, kes veedavad kodus enam kui 90% ööpäevast,» andis Ploomann ülevaate uuringu tulemustest.

«Kuna meie kõigi ühine soov on eriolukorras võimalikult kiiresti väljuda, on enam kui oluline järgmiste nädalate jooksul ühiselt veel koduseinte vahel püsida, kommenteeris Ploomann.

Tulemuste puhul kasutatakse sõna «kodu» ja räägitakse «kodus viibitud ajast». Oluline on välja tuua, et tegemist on arvutusliku asukohaga, kus viibivad erinevad andmepunktid kõige sagedamini öösiti. «Kas see on reaalselt ka kodu või mitte, me ei tea,» selgitas MindTitani tegevjuht Kristjan Jansons. «Tulenevalt sellest punktist võrdleme, kui suur osa päevast veedeti samas asukohas või mujal.»

Mobiilside ettevõtete jaoks on anonüümsete liikumisandmete analüüsimine tavapärane. «Ainult nii saame tagada võrgu toimivuse ja elutähtsate teenuste kättesaadavuse just seal, kus inimesed seda tegelikult kasutada soovivad ning vajavad. Selle alusel planeerime oma võrgus ka näiteks mahu ja levialalaiendusi ning mõõdame kasutuskogemust,» sõnas Mailiis Ploomann. Sel korral oli vaja andmeteadlastel oma mudeleid veidi teisel eesmärgil tööle panna, et hinnata just mobiilsuse ehk liikuvuse muutuseid.

Selleks, et ühine pingutus oleks ka visuaalselt ja faktipõhiselt jälgitav, avalikustas Elisa oma kodulehel senise analüüsi tulemused ning uuendab andmeid kuni eriolukorra lõppemiseni igapäevaselt.

Tagasi üles