Saksamaa ja Norra lubavad ka pandeemia ajal tuhanded võõrtöölised põllule appi

Rumeenia hooajatöölised märtsi keskel Saksamaal Genthinis sparglipõllul. Sparglikoristus on riigis kestnud juba mitu nädalat. Mullu andsid Saksamaa põllumehed tööd 300 000 võõrtöölisele. FOTO: MARKUS SCHREIBER / AP / Scanpix

Saksamaa siseminister Horst Seehofer ja põllumajandusminister Julia Klöckner otsustasid koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud reisipiirangutest hoolimata lubada erakondkorras aprillis ja mais üle piiri riiki 40 000 hooajatöölist. Sissesõidupiiranguid teatud valdkondade töölistele leevendas ka Norra.

Saksamaa kahe ministri välja töötatud erand hõlmab puu- ja köögiviljakasvatusettevõtetes töötavaid hooajatöölisi, kelle riiki lubamisest sõltub paljude Saksamaa ettevõtete suutlikkus saaki koristada, vahendas viisainfot jagav veebileht German Visa.

Saksamaa siseministeeriumi veebilehel avaldatud teate kohaselt saabus aasta algusest kuni sissesõidupiirangute kehtestamiseni riiki umbes 20 000 võõrtöölist ning mai lõpuks vajavad põllumajandusettevõtted umbes 100 000 hooajatöölist.

«Kitsalt piiritletud erand kehtib ainult rangetel tingimustel, mis on kooskõlastatud Robert Kochi instituudiga ning põllumeeste ühendustega, et tagada elanikkonna kaitse nakatumise eest. Välismaa hooajatööliste arv on piiratud vastavalt vajadusele,» seisis teates.

«Et pakkuda tarbijatele koroonaviiruse pandeemia ajal piisaval hulgal ja kõrge kvaliteediga kohalikku toitu, peavad põllumehed toetuma välismaalt pärit hooajatöölistele – tegu on oma valdkonna spetsialistidega.» Saksamaa põllumajandusminister Julia Klöckner

Märtsi lõpus teatas Saksamaa siseministeerium, et ei luba koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud piirkontrolli reeglite rakendamise tõttu enam riiki hooajatöölisi ega saagikoristajaid.

Seehofer rõhutas nüüd, et põllumajandusele tehtud erandi puhul on siiski leitud viis, kuidas korraga kaitsta rahva tervist ning tagada saagi koristamine.

Põllumajandusminister Klöckner kinnitas, et tegemist on pragmaatilise lahendusega, mis võtab arvesse kõigi poolte õigustatud muret.

«See on oluline ja hea uudis meie põllumeestele, sest saagikoristus ei oota, külvamist ei saa edasi lükata. Et pakkuda tarbijatele koroonaviiruse pandeemia ajal piisaval hulgal ja kõrge kvaliteediga kohalikku toitu, peavad põllumehed toetuma välismaalt pärit hooajatöölistele – tegu on oma valdkonna spetsialistidega,» toonitas Klöckner.

Saksamaa põllumajandusminister Julia Klöckner. FOTO: Thomas Imo / Imago Images / Photothek / Scanpix

Saksamaa kehtestatud reeglite kohaselt tohivad aprillis ja mais saabuvad võõrtöölised siseneda riiki ja sealt lahkuda ainult lennukiga, et vältida nakkusohtu mitu tundi kestva bussireisi käigus läbi Euroopa. Tööliste saabumiseks sobivad lennujaamad määravad üheskoos politsei ja põllundusettevõtete ühendused.

Tööandjad peavad korraldama saabuvatele töötajatele tervisekontrolli, mille tulemused edastatakse kohalikule terviseametile. Lisaks peavad uued töötajad elama esimesel 14 päeval teistest töötajatest rangelt lahus.

Norra põllumajandus vajab oskustöölisi

Lisaks Saksamaale on teatanud ka Norra, et avab oma piirid Euroopa Majanduspiirkonna (EEA) riikidest pärit hooajatöötajatele, kes asuvad ametisse põllumajandus-, aiandus- ja metsandussektoris või toidutööstuses, teatas Norra valitsus oma veebilehel.

«Ma olen näinud kõvasti vaeva, et kehtestada neid reegleid. Kevad on kohe ukse ees ning nüüd on EEA riikide kodanikel, kellel on olemas töö Norra põllumajandussektoris, võimalik siia tulla ja tööle asuda,» lausus Norra põllumajandus- ja toiduminister Olaug Bollestad. «See muudatus on oluline tootjatele, kes kogevad praegusel kriitilisel ajal töökäte puudust.»

Kõik Norrasse sisenevad võõrtöölised peavad kehtestatud korra alusel jääma esialgu 14 päevaks karantiini.

Norra piiride sulgemine koroonaviiruse tõkestamiseks on jätnud eriti tõsisesse tööjõupuudusse puu- ja köögiviljatootjad, kes vajavad tuhandeid hooajatöölisi.

«Norrale on eluliselt oluline ligipääs sobivate oskustega võõrtööjõule. Puu- ja köögiviljatootmine on spetsialiseerunud ning vajab eri taustaga töötajaid. Paljudel teistest riikidest pärit hooajatöölistel on oskused, mida me vajame,» rõhutas Bollestad.

Tagasi üles
Back