R, 3.02.2023

Valitsuse liikmed toetasid Tartu Ülikooli uuringute läbiviimist Covid-19 leviku kaardistamiseks

Valitsuse liikmed toetasid Tartu Ülikooli uuringute läbiviimist Covid-19 leviku kaardistamiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Valitsuse liikmed toetasid kahe Tartu Ülikooli välja pakutud uuringu läbiviimist, millega selgitatakse koroonaviiruse leviku ulatust rahvastiku hulgas. Uuringu tulemused on oluliseks sisendiks Covid-19 tõkestamise otsuste tegemisel.

«Valitsuse erikomisjon vajab piirangute üle otsustamiseks rohkem andmeid viiruse leviku kohta rahvastikus. Epideemiat ei saa efektiivselt ohjata, kui pole täpsemalt teada, kuidas see elanikkonna hulgas levinud on,» ütles peaminister Jüri Ratas.

Esiteks toetasid valitsuse liikmed Covid-19 seiresüsteemi teadusprojekti. Tartu Ülikool pakub seire läbiviimist juhuvalimi intervjuude ja valimisse sattunute testimise kaudu. Nädalas testitakse 2000 inimest, nii sümptomitega kui ilma, et hinnata üleriigilist nakkuse levikut eri maakondades ning rahvastikurühmades. Teadusprojekti maksumus on 1,8 miljonit eurot.

Covid-19 seireprogrammi projektijuht ja kõneisik on Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi professor dr Ruth Kalda. Seire tulemusi raporteeritakse valitsuskomisjonile igal nädalal.

Teiseks toetasid valitsuse liikmed seroepidemioloogilise uuringu pilootprojekti Saaremaal ja Õismäel maksumusega 300 000 eurot. Uuringu eesmärk on määrata, kui suur hulk inimesi on koroonaviirusega kokku puutunud.

Mõlema kogukonna juhuvalimid moodustab haigekassa ning uuritavate arvuks kokku on 1080 inimest Saaremaalt ja 1080 inimest Õismäelt. Vabatahtlike värbamist ja analüüside võtmist viivad läbi perearstid. Inimestelt võetakse veeniverd ning uuritakse antikehade olemasolu, mis näitab kas inimene on Covid-19 haigust põdenud. Uuring kestab 1. maist 31. juulini 2020. Uurimisrühma tööd juhib Tartu Ülikooli nakkushaiguste uurimisele keskendunud pediaatria õppejõud Piia Jõgi.

Märksõnad
Tagasi üles