Jaapani kaitseülevaates kritiseeritakse Hiina desinformatsiooni

Senkaku saarestik.

FOTO: SCANPIX

Jaapan avaldas teisipäeval iga-aastase kaitseülevaate, milles seekord kritiseeriti Hiinat desinformatsiooni levitamises uue koroonaviiruse kohta ning nimetati tõsiseks mureallikaks tema mereväe tegevust vaidlusalustes vetes.

596-leheküljelises ülevaates süüdistati Hiinat propagandajõupingutustes, seal hulgas desinformatsiooni levitamises viiruse kohta, mille ülemaailmne levik sai eelmise aasta detsembris alguse Wuhani linnas.

Raportis toodi näitena Hiina välisministeeriumi Twitteri-kommentaar, mille kohaselt võisid viiruse tuua Wuhani hoopis USA sõjaväelased. Samuti tõsteti esile väited, et Hiina rahvameditsiin võib viirust ravida.

Mis puutub Hiina tegevust vaidlusalustes vetes Ida-Hiina meres, siis öeldi raportis, et Hiina on «väsimatult püüdnud jätkata oma ühepoolseid katseid muuta status quo'd sunniviisiliselt Senkaku saarte ümbruse merel». Hiina nimetab neid saari Diaoyu saarteks.

«See on tõsine mureallikas,» märgitakse Jaapani kaitseülevaates ja lisatakse, et Hiinal on juba rohkem kui 30 aastat olnud suur, kuid läbipaistmatu kaitse-eelarve.

Põhja-Korea osas korrati raportis hinnangut, et Pyongyangil on juba olemas väiksed tuumarelvad, mis mahuvad ballistiliste rakettide lõhkepeadesse.

Koroonapandeemia osas märgiti kaitseülevaates, et see suunab kaitseressursid siseriiklike kriiside lahendamisse, kuid võib viia ka «strateegilisele konkureerimisele riikide vahel».

Tagasi üles