Terviseamet hoiatab sinivetika eest juba mitmes Põhja-Eesti rannas

Sinivetikas meres. FOTO: Terviseamet

Terviseamet teatas sotsiaalmeedias, et inimestele ja loomadele ohtlik sinivetikas võib vohada juba mitmes põhjaranniku ujumispaigas.

Kui eile hoiatati Kakumäe rannas vette mineku eest, siis tänaseks on ametil infot sinivetikate võimalikust levikust ka Randvere, Rohuneeme ja Leppneeme randades. Amet lisab, et teateid sinivetika leviku kohta on tulnud terve põhjaranniku ulatuses.

«Soovitame inimestel randa minnes jälgida vee seisukorda. Kui märkate, et vesi on muutunud tänu silmaga nähtavatele helvestele kollakas-roheliseks ja kogu kaldaäär on kaetud tiheda rohelise massiga, millel on kopituse lõhn, siis võib tegu olla sinivetikatega. Kui vee värvi muutvad helbed on nii väikesed, et vette pistetud oksal püsima ei jää, on sinivetika tõenäosus veel suurem.

Inimene võib sinivetikate toksiinidest mürgistuse saada peamiselt sinivetikarikast vett juues. Sellise vee neelamisel on täiskasvanutel harva tõsist mürgistust esinenud, eelkõige on ohustatud väikesed lapsed, vanemad inimesed ning kodu- ja karjaloomad. Koertel piisab mürgituse saamiseks karva lakkumisest peale sinivetikaid sisaldavas vees ujumist. Sinivetikamürgituse sümptomid võivad sarnaneda tavalise gripi omadega, esineda võib naha ja silmade punetus, halb enesetunne ja kõhulahtisus, palavik, nohu ja köha, lihasevalud, huulte kipitamine ja pragunemine ning tasakaaluhäired,» kirjutab riigiamet sotsiaalmeedias.

Tagasi üles
Back