Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Muuseumiööst võtab osa üle 160 muuseumi

Vabaõhumuuseum. FOTO: Liis Treimann / Postimees

Laupäeval toimub järjekorras kaheteistkümnes üle-eestiline muuseumiöö, millest tänavu võtab osa üle 160 muuseumi.

Erakorraliselt augustikuusse kolinud sündmuse eriprogrammid on veebis avalikud – programmist leiab eriekskursioone, töötubasid, orienteerumismänge ning avastamist on kõikidele olenemata vanusest ja huvidest. Kokku võtab praeguse seisuga muuseumiööst osa üle 160 muuseumi, lisaks muuseumitele teevad oma uksed viieks tunniks tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud ja mõisad. Et sündmused toimuvad nii väli- kui sisetingimustes, panevad korraldajad publikule südamele jälgida igal pool kohapeal muuseumite instruktsioone ja loomulikult pidada kinni kõikidest terviseameti kehtivatest nõuetest ja soovitustest. 

Muuseumiöö teema «Öös on aega» kutsub külastajaid mõtlema aja kulgemisele, mõõtmisele ja märkamisele. Nii keeratakse näiteks Pärnu Muuseumis aeg tagasi ja meenutatakse lapsepõlveaega, Betti Alveri muuseumis Jõgeval räägitakse emotsioonide mõjust ajatajule, TalTechi muuseumis Tallinnas aga sellest, kas ajarändamine võiks võimalik olla. Viimsis Eesti Sõjamuuseumis räägitakse elust sõjaajal, Padise kloostris aga peetakse vestlusringi ajast ja ajatusest. Eriti aga kutsuvad muuseumid võtma sel muuseumiööl aega, et valida enda jaoks põnev paik ning teema välja ja seda rahulikult uurida.

Tehes muuseumiöö külastamise plaane, tuleks huvilistel enne heita pilk konkreetse muuseumi programmile veebis, sest publiku turvalisuse tagamiseks tuleb mitmetes pisemates kui ka mõnedes suuremates muuseumites end muuseumiööl osalemiseks ette kirja panna ja muul moel ekspositsiooni vaatama ei pääsegi. Nii tuleb näiteks neil, kes plaanivad muuseumiööl külastada Eesti Vabaõhumuuseumi, endale enne veebis null-pilet lunastada ja väravast pääseb sisse vaid seda näidates. Ka Tartu Ülikooli muuseumisse ja kunstimuuseumisse ning tähetorni pääseb tänavuse erakorralise muuseumiöö raames vaid eelregistreerimisega ekskursioonide raames, ikka selle nimel, et sündmus turvalisemalt toimuda saaks.

Mõned muuseumid korraldavad kogu oma muuseumiöö ainult välitingimustes – nii toimub Tallinnas 100 protsenti õues Kalamaja muuseumi programm ja Peeter I majamuuseumi programm. Digikultuuriaasta tuules on programmiga esimest korda liitunud ka väljaspool Eestit tegutsev muuseum ehk Torontos tegutsev Väliseesti Muuseum VEMU, mis füüsiliselt külastajaid vastu võtta ei saa, ent avaneb publikule virtuaalselt VEMU öö-tv vahendusel.

Muuseumiöö toimub kell 18-23 ning sel ajal toimuvatele sündmustele või avatud näitustele on sissepääs tasuta – ent kõige parema ülevaate programmist leiab SIIT.

Muuseumiööga samal ajal, laupäeva õhtul toimub üle Eesti ka muinastulede öö: kell 20.30 süüdatakse randades ja mujal lõkked meenutamaks ajaloolisi mereäärseid märgutulesid ehk iilastulesid, mitmed neist lausa muuseumite alal või läheduses. Muuseumiöö lehelt leiab ka kaardi, mis aitab pärast muuseumiöö lõppu leida tee muinastulede lõkkepaikadeni, et tulesid lähemalt või kaugemalt nautida ja muuseumites kogetu üle mõtteid mõlgutada.

Muuseumiööd korraldavad igal aastal koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing.

Tagasi üles
Back