Sisuturundus

Täispikaks IRONMANIKS treeniv Martin Veisman: Keha vajab soolasid ja mineraale!

Martin Veisman

FOTO: Värska Mineraal, Verska Mineraalvee OÜ

Noblessneri linnakus asuvasse sadamasse veereb profirattal harrastussportlane. Vihm on just lõppenud ja õhk on värske. Ilmast endine Terevisiooni saatejuht ja praegu disainerina töötav Martin Veisman ei hooli, trenni teeb ta igas olukorras ja iga jumala päev. Martin vajutab pidurit, tuleb rattalt maha ja haarab loodusliku Värska Mineraali järele. „Taastan Värska Mineraaliga kehas soolade ja mineraalide tasakaalu.” Janu kustutatud, hakkame rääkima täispikast IRONMANIST, milleks kangelane parasjagu valmistub.

Eelmisel aastal, kui Martin läbis oma esimese pooliku IRONMANI, oli selge, et siit saab ainult edasi liikuda ja täispikka distantsi püüdma minna. Seda Hawaii saarestikul 1970. aastatel alguse saanud ultratriatloniliiki, peetakse üheks maailma karmimaks võistluseks. See koosneb kolmest järjestikusest alast: 3,8 kilomeetri pikkusest ujumisest, millele järgneb 180 kilomeetri pikkune rattasõit ning täismaraton ehk 42,2 kilomeetrit klassikalist jooksu.

Pulmas esitatud väljakutse

Martini teekond IRONMANI võistlusele sai alguse mõni aasta tagasi. Mitu tuttavat oli seal osalenud ja Martin sattus isegi tihtipeale olema Otepää kandis, kui võistlus toimus. „Kunagi teen selle ära,” mõtles Martin samal ajal, kui võistlejatele ikka ja jälle raja ääres kaasa elas. Kui mõte juba kosmosesse saata, tuleb sealt ka vastus. Nii sattus Martin ükskord täiesti juhuslikult sõbra pulmas samasse lauda IRONMANI korraldaja Ain-Alar Juhansoniga ning mainis moka otsast, et on isegi mõelnud osalemise peale ja sealt see kõik lahti keris.

„Hakkasin kogu ettevalmistusprotsessiga pihta eelmise aasta jaanuaris. Karmi reaalsust näitas ka kaalunäidik, mis viskas sinna 90 kilo peale. Sain aru, et pean ennast kätte võtma, kui tahan IRONMANI päriselt läbida.”

Martin on elus paar maratoni jooksnud, maanteeratas oli täiesti uus ala ja ujumine üks suur null. „Esimene kord läksin basseini, ujusin mõne meetri edasi-tagasi ja kartsin, et selle taha mu võistlemine jääbki. Peaaegu kaks kuud lahkusin iga päev ujulast, kopsud kloorivett täis, ise samal ajal kirudes ja küsides, miks ma ometi seda endale teen? Aga siis hakkas tulema – pikk kannatus on minu teema,” muigab ta. Martini sõnul ei pea IRONMANIL olema kiire, vaid järjepidev ja tohutu tahtejõuga. Tuleb motiveerida ennast keerulistes olukordades ja need olukorrad talle meeldivad.

FOTO: Värska Mineraal, Verska Mineraalvee OÜ

Perelisa ja treeninglüngad

Ain-Alar Johansoni hoolikalt koostatud treeningkava nägi ette kuut pikka trenni nädalas – kaks ujumist, kaks rattasõitu ja kaks jooksu. Seda kava järgides oli üsna pea tunda, kuidas võhm kasvab. Eelmise aasta poolmaratoni läbinuna olid emotsioonid laes – õnnejoovastus, rõõmutunne ja adrenaliini kulminatsioon kõik ühes. Selle tunde pealt tuli soov minna sel aastal täispikka distantsi püüdma. „Tekkis hasart, minnes ühele pulgale võistlema Märt Avandi ja Tanel Padariga – kas minu aeg tuleks parem?”

Sel aastal on ettevalmistus kujunenud keerulisemaks. Teise lapse sünd kolm kuud tagasi tõmbas treeningplaani täiesti ribadeks. „Pere ja töö kõrvalt IRONMANIKS valmistuda on suhteliselt hullumeelne.” Õnneks on nii pere kui ka sõbrad olnud väga toetavad ja Martin on saanud oma unistuse poole treenida.

Sel aastal on treeningsagedus sama, aga mahud teised. Kui varem oli rattatrenn poolteist tundi, siis nüüd tuleb kolme tunni kanti. Kokku on Martin sel hooajal läbinud üle 3000 kilomeetri. Ujumine on tänu karantiinile vajaka jäänud. Jooksu on tiksunud kokku üle 600 kilomeetri. Kogu „muusika” ja jõuproov tuleb kokku alles õigel päeval stardis. Edu koosneb paljudest faktoritest ja natuke ka õnnest.

FOTO: Värska Mineraal, Verska Mineraalvee OÜ

Soolade ja mineraalide tarbimine

Martini kodus on alati olemas looduslik mineraalvesi Värska Mineraal, et kustutada janu ja taastada mineraalivarusid peale trenni.

Ta haarab pudeli Värska Mineraali alati kodust ka kaasa, et seda peale trenni juua. „Peale kolme-nelja tundi trenni ja magusate spordigeelide tarbimist tahab keha meeletult soolasid ja mineraale, mis aitavad taastumisele kaasa. Värska Mineraalist saan need ja kustutan janu samal ajal.” Nüüd läheb Martin IRONMANI starti hea enesetundega. „Olen keskkooli kaalus tagasi, treenitud ja vaim on valmis.”

Looduslik Värska Mineraalis leiduvad soolad ja mineraalid toetavad keha ning aitavad füüsilisest pingutusest taastuda. Piirkonna ühest sügavaimast kaevust ammutatud vesi sisaldab eriti rikkalikult mineraale – naatriumi, kloriidi, bromiidi, kaaliumi, kaltsiumi, magneesiumi, rauda. Kui on aga tegu nii tõsiseks võistluseks nagu täispikaks IRONMANiks valmistumine, võib juhtuda, et keha vajab juurde lisamineraale. Kindlasti on oluline tarbida piisavalt magneesiumi ja naatriumi, et ennetada lihasekrampe, mis kõva sportimisega tihti kaasas käivad. Raud aitab varustada lihaseid hapnikuga, mis tagab võimalikult kiire soorituse aja, ning kaalium aitab lihastel kokku tõmbuda ja lõõgastuda, et sooritus oleks ka tehniliselt hea. Muidugi on oluline toituda ka üldiselt mitmekesiselt ja võtta juurde toidulisandeid, et kaal ja seedesüsteem korras püsiksid. Selleks on oluline tarbida piisavalt kiudaineid, oomega-3-rasvhappeid, vitamiine ja tsinki.

FOTO: Värska Mineraal, Verska Mineraalvee OÜ

Martini viis nippi IRONMANIKS treenimisel

1. Esimene, millele tuleks otsa vaadata, on aeg! Kas sa jõuad pere ja töö kõrvalt võtta nädalas vähemalt kaheksa tundi, et IRONMANIKS treenida?

2. Järjepidevus. Maht ei ole nii oluline kui see, et sa sunnid end järjepidevalt iga päev treenima. Alustad kasvõi pikkadest jalutuskäikudest lapsekäruga nagu mina seda tegin.

3. Toitumine. Kuna koormus on keskmisest suurem, tuleb ühel hetkel hakata võtma juurde toidulisandeid.

4. Uni ja puhkamine. IRONMANIKS treenimisel võib kergelt tulla ületreenimine, seda peaks teadlikult vältima ja laskma kehal taastuda puhates ja magades.

5. Taastumine. Oluline on peale pikka trenni saada tagasi soolad ja mineraalid, seetõttu on Martin regulaarne loodusliku mineraalvee Värska Mineraal tarbija. www.varska.ee

Tagasi üles
Back