FOTOD ⟩ Eesti võtab kasutusele uue kujundusega passid

Alates 1. jaanuarist hakkab politsei- ja piirivalveamet välja andma uue kujundusega passe. Reisidokumenti kantavad andmed jäävad samaks, uuenevad vaid kujundus- ja turvaelemendid. Esimesi näidiseid tutvustatakse novembri lõpus.

Siseminister Mart Helme sõnul seob passide uus kujundus omavahel kokku meile võrdselt olulise Eesti ajaloo, tänapäeva ja tuleviku.

Siseminister Mart Helme

FOTO: Sander Ilvest

«Passi kaanel on Eesti riikluse põhialusetest lähtuvalt riigivapp kolme lõviga ja passi lehtede kujundus on tänapäevane. Pass on ühelt poolt oluline sümbol oma kodanikele ja teiselt poolt jutustab Eesti lugu maailmas. Uues kujunduses on need kaks eesmärki kenasti tasakaalustatult ühendatud,» ütles Helme.

Eesti on maailmas tuntud uuendusmeelsuse ja unikaalsete lahenduste poolest – näiteks meil on e-residentsus, start-up-viisa ja diginomaadi viisa. «Seda kuvandit toetab ka uute reisidokumentide tänapäevane ja Eesti inimestele omane kujundus – siin on kasutatud Eesti looduse elemente, mis on ühildatud riigi sümboolika ja turvaelementidega,» lisas siseminister.

«Uute passide juures on oluline turvalisus. Osa turvaelementidest on silmaga nähtavad, osa sõrmedega kombatavad ning osa kontrollitavad üksnes erivalguses või luubiga,» ütles PPA identiteedi ja staatuse büroo peaekspert Eliisa Sau.

Muutus ka materjal, millele passi kasutaja andmed kantakse. «Vahetasime turvapaberist isikuandmete lehe polükarbonaadi vastu, mis on kasutusel ka ID-kaartidel. See võimaldab täiendavaid turvaelemente,» lisas Sau.

Passileping on sõlmitud kaheksaks aastaks ning selle aja jooksul tellib politsei- ja piirivalveamet lepingupartnerilt hinnanguliselt üle 800 000 dokumendi. Lepingu kogumaksumus on 11,5 miljonit eurot.

Inimese jaoks jääb passi hind samaks, see tähendab, et täisealine kodanik maksab teeninduses selle eest riigilõivu 40 eurot.

Tagasi üles
Back