Ringkonnakohus lühendas aasta ema Malle Kobini vangistuse pikkust (4)

BNS
Copy
Malle Kobin sai 2013. aastal Aasta Ema tiitli.
Malle Kobin sai 2013. aastal Aasta Ema tiitli. Foto: Marina Pushkar

Tallinna ringkonnakohus jättis esmaspäeval muutmata 2013. aastal aasta ema tiitliga pärjatud Malle Kobini süüdimõistmise oma kasulaste väärkohtlemises, kuid muutis talle mõistetud karistust.

Kobini kaitsjad Aivar Ennok ja Alar Salu taotlesid 67-aastase Kobini õigeksmõistmist või tema karistuse kergendamist, kuid ringkonnakohus leidis, et maakohtu otsus tuleb süüdimõistmise osas jätta muutmata, kuid mõistis varasema kogu ulatuses vangistuse nüüd täitmisele osaliselt.

Ringkonnakohtu otsuse kohaselt tuleb Kobinil nelja aasta ja kuue kuu pikkusest vangistusest kohe ära kanda kuus kuud ning karistuse ülejäänud osa ehk neli aastat jäi tal kanda tingimisi viieaastase katseajaga. 

Augusti lõpus mõistis Pärnu maakohus Kobini süüdi omastamises, alaealistelt seadusliku aluseta vabaduse võtmises ja nende kehalises väärkohtlemises ning karistas teda nelja aasta ja kuue kuu pikkuse reaalse vangistusega.

Kobinile arvati süüks kuritegude toimepanemist viie 9–17-aastase kasulapse suhtes. Talle heideti ette nende korduvat käe ja jalaga löömist ning nende eri ruumidesse sulgemist viiest minutist kuni mitme päevani. Ebaseadusliku vabaduse võtmise paragrahvi alusel süüdistati naist ka selles, et ta sundis lapsi karistusena seisma 12 tundi või kauemgi ühe koha peal. Peale selle heideti Kobinile ette tema juurest ära kolinud täisealise noore jalgratta, arvuti ja muude asjade omastamist.  

Malle Kobin kohtus end üheski kuriteos süüdi ei tunnistanud. Ta kinnitas, et ei ole kedagi lastest löönud, tema käsul pole keegi pidanud karistusena tunde püsti seisma ning samuti ei ole ta kelleltki ruumi sulgemisega vabadust võtnud. Omastamise süüdistust selgitas ta asjaoluga, et noor, kes tema juurest ära kolis, varastas temalt raha, mistõttu hoidis ta asju läbirääkimiste ajal enda juures. 

Juunis taotles prokurör Indrek Kalda kohtuvaidluses 2013. aastal aasta ema tiitliga pärjatud Malle Kobinile laste väärkohtlemise eest reaalset vanglakaristust. Kobini kaitsja leidis kohtuvaidluses, et naine tuleks kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

26. mail alanud kohtuprotsess toimus Pärnu maakohtus kannatanute eraelu kaitseks kinniste uste taga.

Viie lapse väärkohtlemises süüdistatav Malle Kobin end kuritegudes süüdi ei tunnista.

Lääne ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi on Kobin aastatel 2016–2019 korduvalt löönud viit 9–17-aastast kasulast nii käe kui jalaga. Väidetavalt sundis Kobin karistusmeetmena lapsi seisma ühe koha peal tunde.   

Kasulapsed elasid Kobini juures Hiiumaal perekodus asendushooldusteenuse lepingu alusel.

Kriminaaluurimine käivitati mullu augustis, kui sotsiaalkindlustusamet tegi kuriteoteate.

Tagasi üles