Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

JOKK-skeem: haigla nõukogu liikmed said vaktsiini juba kätte (1)

Rakvere haigla nõukogu esimees Toomas Varek sõnas, et haigla juhtkond pakkus talle vaktsineerimisvõimalust ja ta haaras sellest, kuna kuulub riskirühma.

​Ajal, mil paljud eesliinitöötajad pole veel koroonaviiruse vastu vaktsineeritud ja perearstid alles ootavad järgmist vaktsiinisaadetist, et selle kogusest sõltuvalt panna kokku järgmiste vaktsiinisaajate nimekirjad, sai eile-üleeile osa tavakodanikke juba oma süsti kätte. Virumaa Teatajal õnnestus tuvastada neist neli, kõik nad on ASi Rakvere Haigla nõukogu liikmed ja tegevad omavalitsuste juhtimises. Virumaa Teatajale teadaolevalt on meditsiinitöötajad tavakodanike vaktsineerimise kohta koostanud järelepärimise haigla juhtkonnale.

Kolmapäeval-neljapäeval vaktsineeriti vähemalt nelja haigla nõukogu liiget: esimees Toomas Varekut (pildil) ja lihtliikmeid Mihkel Juhkamit (ühtlasi Rakvere linnavolikogu esimees), Peep Vassiljevit (Rakvere vallavolikogu esimees) ja Einar Vall­baumi (Viru-Nigula vallavanem ning maakondliku omavalitsusliidu esimees).

«Jah, ka mind on vaktsineeritud, ei vaidle vastu,» tunnistas Rakvere haigla nõukogu esimees Toomas Varek. «Võimalust pakuti, Rakvere haigla juhtkond pakkus. Käin haiglas iga nädal ning kuulun ise ka riskirühma.»

Varek väitis, et temale tehtud vaktsiinisüst ei tulnud kellegi arvelt. «Ma küsisin üle, kas need süstid, mis nõukogu liikmed saavad, on kellegi arvelt, öeldi, et ei ole. Kui need oleks kellegi arvelt tehtud, oleks piinlik, aga praegu nii ei ole. Rakvere haiglale jagatud vaktsiinidest jagub nii töötajatele kui ka nõukogu liikmetele. Rakvere haigla ei vastuta mujal toimuva eest, kaudselt võib tõesti nii mõelda, et keegi kuskil jäi vaktsiinist ilma, kuid kasutame neid doose, mis Rakvere haiglale konkreetselt jagati,» kõneles ta.

Rakvere haigla juhatuse esimees Ain Suurkaev rääkis, et Rakvere haigla vaktsineerib oma töötajaid ja vaktsiini saanud mittemeedikud on nõukogu liikmed. Haiglajuht nentis, et tal pole hetkel ülevaadet, kui paljud töötajad, sh meedikud on vaktsineerimata. «Saan aru, et lähema nädala jooksul on kõik vaktsineeritud, sealhulgas õendusosakond,» lausus ta.

Sotsiaalministeeriumis koostatud Covid-19 vaktsineerimise plaanis on aga kirjas, et riskirühma kuuluvate tavakodanike vaktsineerimine käib teisiti: «Vaktsineeritav saab teavituse oma perearstilt ja eesti.ee kaudu, et kuulub vaktsineerimise sihtrühma ja tal on võimalus end vaktsineerida lasta.» Seda, et haigla nõukogu liikmeid ei saa käsitleda vaktsiini saamise eesõigust omavate eesliinimeedikutena kinnitab ka sotsiaalminister Tanel Kiik (vt lisalugu).

Kas Rakvere haigla läks üle piiri?

Sotsiaalminister Tanel Kiik

Üldjuhul nõukogu liikmeid on keeruline käsitleda haigla töötajatena, aga avara tõlgenduse korral saab seda teha.

Ma pole kõigi kaalutlustega kursis, mille järgi valikuid kohapeal tehti, ma ei ole inimene, kes tormaks kedagi hukka mõistma, aga tegemist on erandliku otsusega ja valikuga, mis ei ole sotsiaalministeeriumi või vaktsineerimisplaani põhimõtetega kooskõlas.

Rakvere haigla nõukogu liige Heli Paluste, kes ise vaktsiinisüsti ei saanud, põhjendas tekkinud olukorda vajadusega vaktsiinidoose mitte raisku lasta. «Oleme vaktsiini tarnimisel andnud kaasa konkreetsed, selged juhised ja muu hulgas rõhutanud, et vaktsiin ei tohiks kindlasti raisku minna. Kui doose jääb üle, siis tuleb leida sobiv kandidaat ja ta vaktsineerida,» sõnas Paluste.

Rakvere haiglas alustati Covid-19 vastu vaktsineerimist eelmise nädala teisipäeval. Kolmapäeval saabus 70 doosi vaktsiini ja haiglal on plaan lähiajal vaktsineerida ka tervishoiu­asutuse õendusabi osakonna kliente.

Kommentaarid (1)

Märksõnad

Tagasi üles