:format(webp)/nginx/o/2021/02/22/13645157t1h16ec.jpg)
- Kaupo Kikkase fotod ja Arvo Pärdi muusika viivad erilisse maailma
- Pärdi keskusel üleval olevas näitusel leiad end eksistentsiaalsest labürindist
- «Ansel» tekitab aukartuse, vallandab organismis uue, täiesti tundmatu protsessi
Arvo Pärdi keskuse maja Laulasmaa metsade vahel on üdini puhas, positiivne ja hele. Sinna sisenedes tekib tunne, nagu oleks jõudnud maailma keskpunkti, kus kõik mõtted ja emotsioonid on koondunud üheks kollektiivseks energiaväljaks. Kaupo Kikkase (loe kunstnikuga intervjuud siit) fotonäitus «Ansel» on aga vastupidiselt pime, tume ja kitsas. Selline perfektne vastandite mäng kinnitab, et «Ansel» on jõudnud teatud mõttes koju. Must ja valge, heli ja vaikus on vaid mõned paarid, mis sellele kõigele pitsati alla panevad.
Näituse pealkiri viitab Ameerika looduskaitsjale ja maastikufotograafile Ansel Adamsile (1902–1984), kelle looming on Kikkasega käinud pikka aega koos – seda nii mustvalge värvigamma kasutamises kui ka näidates kätte suuna Ameerika mägedesse, kus näitus «Ansel» hinge sai.
Ruumi astudes lööb muusika ja pimedus puhastava pahmakaga näkku. Leiad end eksistentsiaalsest labürindist, millest välja saamiseks ja vabanemiseks on ainsateks viitadeks pildid. Kõlaritest mängib terve sealoleku ajal Arvo Pärdi «My heart’s in Highland» ja sealt mantrana mõjuv rida: «My heart’s in the Highlands, my heart is not here» («Mu süda on mägismaal, mu südant pole siin»). Muusika ja fotod ulatavad käe astraalsele rännakule.
/nginx/o/2021/02/22/13645158t1h933c.jpg)
Tee alguses tajud kiirelt, et oled muusikast lummatud ja keha hakkab omasoodu liikuma. Mõistus ütleb lahti ja läheb täiesti teise rütmi, seintel rullub lahti elu ja lugu, mis tundub nii tuttavlik, kuid jäädes täiesti teiseks, kaugeks. Kõik argimõtted settivad ning tekib helgus.
Mustvalged fotod mõjuvad mitmel tasandil paradoksaalselt, ühest küljest elujaatavalt ja helgelt, teisalt aga meenutavad need lõpmatusega flirtivat paratamatust. Teos «Sõjatanner» kujutab rahutut maapinda, mis pikaaegsel vaatlusel hakkab muunduma, võtma inimese kuju, andes märku üksainsusest – me ei ole kuidagi loodusest lahus. Sama tunnetusega on ka «Maasool», kus figuur on tõmmanud end keset suurt tühja kerra, justkui tahtes saada tagasi emakese Maa üsasse.
/nginx/o/2021/02/22/13645159t1hfa4e.jpg)
Temaatiliselt sarnane foto «Lunastus» manab vaataja ette veel viimase positiivsuse, kallistuse looja ja hävitaja vahel. Märatsev tume taevas ja ohtlikuna näivad mäetipud on vaid üks kiht looduse ja inimese vahelisest surmatantsust, kus käsikäes leiame end oma tegude ja kahetsusega. Loodus võtab täieliku vabadusega kaadri üle, lükates inimfiguuri tagaplaanile, sulatades ta endaga ühte.
Poolel teel läbi labürindi mõistad, et kuuldav sireenlik muusika on tekitanud halvatuse, ja seda kõige positiivsemas mõttes. Tee jätkub transilaadses seisus. Mõistan foto «Kiirteel» ees seistes, et see tee ei vii mitte silmapiirini, vaid lõpmatusse – tunnen fantoomtuult, mis teosel olevatest pilvedest tulla võiks, ning hakkan igatsema sinna kiirteele. Seetõttu hakkab kolme suure teosega sein iga hetkega sulama kokku metafüüsiliseks triptühhoniks. Kuigi ükski teos ei ole sõltuvuses kõrval olevatest, täiendavad ja täiustavad sellegipoolest üksteist. Läbi teose rullub lahti veel tee igavikuline jutustus, mille sisu on iga vaataja jaoks üdini isiklik.
Labürindi lõpus kõlab muusika kummitavalt tuttavlikult. Pala, mis ei muutu, konstandina algab ja lõpeb, algab ja lõpeb. Ja ühel hetkel ei saagi aru, kus on algus või lõpp. Melanhoolne kõla aitab näitusel mõista kõiki lugusid, mida vaataja pole eales saanud omal nahal läbi elada («Vana testament», «Viimane Prometheus»), aga mis labürindis on kogemuseks saanud.
Pea pühaklik muusika koos fotodega tekitab aukartuse, vallandab organismis uue, täiesti tundmatu protsessi, mis käib kogejaga kaasas pikalt. Mõtteis käis nihe, kuid hoolimata selle sõna negatiivsest konnotatsioonist oli see nihe positiivne. Ja kui eelnevalt sai öeldud, et «... südant pole siin», siis seal on süda õige koha peal olemas.
/nginx/o/2021/02/22/13645164t1h1a4b.jpg)
:format(webp)/nginx/o/2021/02/22/13645156t1h091a.jpg)
ARVUSTUS
- Kaupo Kikkase fotonäitus «Ansl»
- 7. märtsini Arvo Pärdi keskuses
/nginx/o/2021/02/22/13645160t1h1e51.jpg)
/nginx/o/2021/02/22/13645161t1h06b0.jpg)