R, 9.12.2022

Malle Kobinile mõistetud vanglakaristus jõustus lõplikult

Lisatud prokuröri kommentaar
Andres Einmann
Malle Kobinile mõistetud vanglakaristus jõustus lõplikult
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Malle Kobin sai 2013. aastal Aasta Ema tiitli.
Malle Kobin sai 2013. aastal Aasta Ema tiitli. Foto: Marina Pushkar

Riigikohus otsustas täna jätta menetlusse võtmata Malle Kobini kaitsjate kassatsioonkabust, seega jõustus naisele mõistetud vanglakaristus lõplikult.

Kobini kaitsja vandeadvokaat Aivar Ennok taotles riigikohtule esitatud kaebuses Kobini õigeksmõistmist.

Kuna riigikohus ei võtnud kaebust menetlusse, peab 2013. aastal Aasta Ema tiitlli saanud naine asuma kohe kandma kuue kuu pikkust vanglakaristust.

Tallinna ringkonnakohus leevendas detsembris Malle Kobinile mõistetud karistust ja vähendasid talle mõistetud reaalse vanglakaristuse pikkust. Ringkonnakohus leidis, et maakohtu otsus tuleb süüdimõistmise osas jätta muutmata, kuid mõistis varasema kogu ulatuses vangistuse nüüd täitmisele osaliselt.

Kobinil nelja aasta ja kuue kuu pikkusest vangistusest kohe ära kanda kuus kuud ning karistuse ülejäänud osa ehk neli aastat jäi tal kanda tingimisi viieaastase katseajaga. 

Augusti lõpus mõistis Pärnu maakohus Kobini süüdi omastamises, alaealistelt seadusliku aluseta vabaduse võtmises ja nende kehalises väärkohtlemises ning karistas teda nelja aasta ja kuue kuu pikkuse reaalse vangistusega.

Prokurör: loodetavasti annab kohtuotsus selge sõnumi

Lääne ringkonnaprokuröri Indrek Kalda sõnul leidsid kaks kohtuastet tõendeid uurides, et naine pani toime kõik kuriteod, mida prokuratuur talle ette heitis: nii laste väärkohtemise, vabaduse võtmise kui ühe lapse vara omastamise.

«Loodetavasti on kuue kuu pikkune vangistus ning sellele järgnev viie aasta pikkune katseaeg piisav selleks, et ta kunagi rohkem kuritegusid toime ei paneks. Loodetavasti on piisavalt selge sõnum selle kohta, kuidas suhtub riik perevägivalda ja vägivalda laste suhtes. Ükski laps ei peaks perevägivalla all kannatama,» ütles Kalda.

Ringkonnaprokurör lisas, et mitte keegi ei tohiks jätta reageerimata, kui tal on kahtlus, et laps võib olla ohus. «Politsei, Lasteabi või lastekaitse teavitamine oma kahtlusest võtab vaid mõned minutid, kuid võib päästa lapse edasistest kannatustest,» lausus Kalda.

Kobinile arvati süüks kuritegude toimepanemist viie 9–17-aastase kasulapse suhtes. Talle heideti ette nende korduvat käe ja jalaga löömist ning nende eri ruumidesse sulgemist viiest minutist kuni mitme päevani. Ebaseadusliku vabaduse võtmise paragrahvi alusel süüdistati naist ka selles, et ta sundis lapsi karistusena seisma 12 tundi või kauemgi ühe koha peal. Peale selle heideti Kobinile ette tema juurest ära kolinud täisealise noore jalgratta, arvuti ja muude asjade omastamist.  

Malle Kobin kohtus end üheski kuriteos süüdi ei tunnistanud. Ta kinnitas, et ei ole kedagi lastest löönud, tema käsul pole keegi pidanud karistusena tunde püsti seisma ning samuti ei ole ta kelleltki ruumi sulgemisega vabadust võtnud. Omastamise süüdistust selgitas ta asjaoluga, et noor, kes tema juurest ära kolis, varastas temalt raha, mistõttu hoidis ta asju läbirääkimiste ajal enda juures. 

Juunis taotles prokurör Indrek Kalda kohtuvaidluses 2013. aastal aasta ema tiitliga pärjatud Malle Kobinile laste väärkohtlemise eest reaalset vanglakaristust. Kobini kaitsja leidis kohtuvaidluses, et naine tuleks kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

26. mail alanud kohtuprotsess toimus Pärnu maakohtus kannatanute eraelu kaitseks kinniste uste taga. Viie lapse väärkohtlemises süüdistatav Malle Kobin end kuritegudes süüdi ei tunnistanud.

Lääne ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi on Kobin aastatel 2016–2019 korduvalt löönud viit 9–17-aastast kasulast nii käe kui jalaga. Väidetavalt sundis Kobin karistusmeetmena lapsi seisma ühe koha peal tunde.   

Kasulapsed elasid Kobini juures Hiiumaal perekodus asendushooldusteenuse lepingu alusel.

Kriminaaluurimine käivitati mullu augustis, kui sotsiaalkindlustusamet tegi kuriteoteate.

Märksõnad
Tagasi üles