R, 7.10.2022

Isamaa: kaitseminister Kalle Laanet väärib umbusaldamist

Loora-Elisabet Lomp
Isamaa: kaitseminister Kalle Laanet väärib umbusaldamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 17
Helir-Valdor Seeder
Helir-Valdor Seeder Foto: Eero Vabamägi

Teisipäeva õhtul kogunenud Isamaa eestseisuse leiab et tänane teade, mille kohaselt kaitsevaldkond koondab 270 inimest on ilmselge põhjus kaitseminister Kalle Laaneti umbusaldamiseks.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder meenutas, et Kalle Laaneti senised väited on osutunud valeks. «Enne riigieelarve strateegia tutvustamist väitis kaitseminister, et kaitsekulusid ei vähendata. Tänaseks teame, et võrreldes eelmise RESiga vähenevad panused julgeolekusse kümnete miljonite eurode võrra. Seejärel väitis kaitseminister, et kärped ei tule Eesti kaitsevõime arvelt. Nüüd on kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem öelnud, et koondamised kaitseväes puudutavad ka tegevväelasi ja Kaitseliitu,» ütles Seeder.

Isamaa Eestseisus leiab, et kaitseminister Kalle Laanet on avalikkusele valetanud ning valitsuse plaanitavad kärped tulevad Eesti riigi julgeoleku ja kaitsevõime arvelt, mistõttu teeb Isamaa eestseisus ettepaneku kaitseminister Kalle Laaneti umbusaldamiseks.

Eesti riigikaitse ja inimeste kaitsetahe põhineb mitmel tugisambal. Nendeks tugisammasteks on konkreetseid investeeringuid, Kaitseväe personal, Kaitseliit, diplomaatia ja välisesindused ning olulised riiklikud sümbolid. Kaitseminister, kes ei suuda seista oma juhitava valdkonna eest ning nõrgestab oma otsustega Eesti julgeolekut ei saa ametis jätkata.

Koondamised kaitseväes ja kaitseliidus on vastuvõetamatud. Need kärped tulevad Eesti kaitsevõime arvelt. Praeguses keerulises julgeolekuolukorras ei tohi valitsus Eesti riigikaitse kallale minna, mistõttu teeb Isamaa eestseisus ettepaneku kaitseminister Kalle Laaneti umbusaldamiseks. 

Seeder ütles Postimehele, et Isamaa arutab seda homme fraktsioonis ning siis võetakse ühendust ka teiste erakondadega. «Võimekuste arvelt ei kärbita ja kärbe ei puuduta ka personali – nüüd selgub, et kaitseministri sõnad osutusid valeks,» lisas Seeder.  

Kaitseminister Kalle Laanet (RE) ütles teisipäeval ajakirjanikele, et tulenevalt riigi kärpekavast väheneb kaitseministeerumi valitsemisala töötajate arv ligi 270 inimese võrra. Kaitseväe juhtaja kindralleitnant Martin Herem sõnas, et kaitseväes puudutab koondamine tegevväelasi, teenistujaid ja riigiametnikke. Lisaks kaotab kaitseministeerium kaitseatašeede kohad Thbilisis ja Varssavis. Võrreldes eelmise koalitsiooni poolt heaks kiidetud RESiga vähendab Kaja Kallase valitsus kaitsekulusid 2022. aastal 16,6 miljoni, 2023. aastal 16,6 miljoni ning 2024. aastal 20 miljoni euro võrra.

Märksõnad
Tagasi üles