N, 7.12.2023

Laanetit kangutati, et saata sõnumit (3)

Henry-Laur Allik
Copy
Erakonnakaaslased kinkisid umbusalduse üle elanud kaitseministrile suure lillekimbu. 
Erakonnakaaslased kinkisid umbusalduse üle elanud kaitseministrile suure lillekimbu. Foto: Eero Vabamägi

Kaitseminister Kalle Laaneti (RE) umbusaldamise hääletus kukkus eile 57 vastuhäälega läbi. Opositsioon nentis, et eelkõige sooviti valitsusele avaldada survet riigi eelarvestrateegias (RES) ette nähtud tegevuskulude 60,4 miljoni eurose kärpe vastu.

Opositsiooni kriitikaga nõustus ka koalitsioonipartner Keskerakond, kes hääletas umbusalduse vastu tingimusel, et Reformierakond loobub kärbetest.

Laanet on seni ainus minister, kes on avaldanud oma haldusala detailse tegevuskulude kärpeplaani. Sedagi küll osalt kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Heremi survel. Laanet avalikustas eelmisel nädalal, et järgmise nelja aasta jooksul kärbitakse 114 miljonit eurot, millest 71 miljonit moodustavad tegevuskulud ja ülejäänu kaitseinvesteeringud. Tööta jääb 270 inimest.

Kalle Laanetist sai eelmisel nädalal avalikustatud kärpeplaani tõttu ka esimene minister, kelle umbusaldamine selle valitsuse ajal on algatatud. Seda 134 päeva pärast valitsuse ametisse astumist. Laaneti umbusaldamise algatas Isamaa, kellega liitusid ka EKRE saadikud.

Umbusaldusavalduses heitsid allakirjutanud Laanetile ette, et ta on kaitseministrina valetanud Eesti riigikaitse kahjustamisega seoses, nõrgestanud Eesti julgeolekut ja inimeste kaitsetahet, kaitseväge, Kaitseliitu ning olulisi riiklikke sümboleid.

Kommentaarid (3)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles