R, 24.03.2023

Raseduse katkemistest räägitakse meil liiga vähe

Kerttu Kirjanen
, ajakirjanik
Raseduse katkemistest räägitakse meil liiga vähe
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Põhjusi, miks rasedus katkes, soovitakse alati teada. Paraku jääb see aga ligi pooltel juhtudel mõistatuseks. 
Põhjusi, miks rasedus katkes, soovitakse alati teada. Paraku jääb see aga ligi pooltel juhtudel mõistatuseks. Foto: Shutterstock

Kuigi beebi sündimiseni jõuab ainult ligi kolmandik kõikidest tekkinud rasedustest ning tegu on väga levinud probleemiga, on inimeste teadlikkus sellest vähene.

Raseduse katkemiseks peetakse emakasisese raseduse lõppemist enne 22. rasedusnädalat. 2020. aasta tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasi andmete järgi oli Eestis kuni 22. rasedusnädalani 398 iseeneslikku raseduse katkemist ning 1242 peetunud rasedust. Neile arvudele lisandub 201 meditsiinilisel näidustusel raseduse katkestamist.

Tiinal (nimi muudetud, toimetusele teada) on katkenud kaks rasedust. Esimene neist 2020. aasta märtsis ning teine novembris. «Esimesel korral selgus, et lootel on haruldane loote­anomaalia ja rasedus tuleb katkestada, kuna laps ei pruugi isegi sünnituseni elus püsida,» kirjeldas Tiina. Sügisel proovis paar uuesti last saada, kuid novembris rasedus katkes. «See on noorele inimesele päris hirmutav ja väga raske läbielamine,» sõnas Tiina.

Kuna Tiina on ülikoolis psühholoogiat õppinud, oli ta teadlik kõikidest nõustamisvõimalustest. Samuti aitas omandatud haridus naise sõnul tal juhtunuga toime tulla. «Mõtlesin pidevalt sellele, kuidas stressiolukorras käituda ja kuidas hakkama saada. Katsetasin teadmisi enda peal,» rääkis ta ning lisas, et see ei lasknud tal ka enesesüüdistamise auku langeda. «Sain aru, et see teeb kõik raskemaks ja sel pole mõtet.»

Soov last saada pole kadunud, küll aga käib sellega kaasas teatav hirm.

Märksõnad
Tagasi üles