R, 24.03.2023

Juristid hindasid metsaandmete salastamise eelnõu seadusvastaseks

Ülle Harju
, ajakirjanik
Juristid hindasid metsaandmete salastamise eelnõu seadusvastaseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Metsaandmete salastamine ei võimalda arutelu, kas metsa raiutakse liiga palju või mitte. Fotol üle-eestilist pahameelt tekitanud metsaraie Ikla ja Häädemeeste vahelises luitemetsas.
Metsaandmete salastamine ei võimalda arutelu, kas metsa raiutakse liiga palju või mitte. Fotol üle-eestilist pahameelt tekitanud metsaraie Ikla ja Häädemeeste vahelises luitemetsas. Foto: Erakogu

Riigikogu keskkonnakomisjon võttis metsaandmete salastamise eelnõuga aja maha – juriidilise analüüsi järgi eirab eelnõu rahvusvahelist Aarhusi konventsiooni ja ELi keskkonnadirektiivi, on vastu­olus Eesti põhiseaduse ja isikuandmete kaitse seadusega.

«Inimestel on õigus teada infot ümbritseva keskkonna ja selle seisundi kohta, eelnõus pole järgitud keskkonnainfole juurdepääsu nõudeid,» kommenteeris üks analüüsi koostajatest, SA Keskkonnaõiguse Keskuse jurist Kärt Vaarmari.

Keskkonnaministeerium soovib seadusse suruda kaht salastamist: varjata ­metsaregistris infot ­metsavarude ja -teatiste (raie­lubade) kohta ning keelata ligipääsu statistilise metsainventuuri alusandmetele, v.a keskkonnaagentuuri direktorile meelepärased isikud.

Vastuoluline seaduseelnõu (292SE) on läbinud juba kaks lugemist ja jäi juunis vastu võtmata vaid riigikogu opositsiooni venitamistaktika ehk juntimise tõttu.

Märksõnad
Tagasi üles