R, 7.10.2022

Maailmatasemel meditsiinitehnika valmib Tartus juba pea 30 aastat

Equa
Maailmatasemel meditsiinitehnika valmib Tartus juba pea 30 aastat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Vennad Tanel (vasakul) ja Janno Joost koos lemmikutega esitlemas vastset uuenduslikku veterinaaria läbivaatuslauda. Tartumaa Aasta Toode 2020.
Vennad Tanel (vasakul) ja Janno Joost koos lemmikutega esitlemas vastset uuenduslikku veterinaaria läbivaatuslauda. Tartumaa Aasta Toode 2020. Foto: EQUA

MEDITSIINITEHNIKA. Eesti firma Equa tooteid leiab nii Eesti kui ka välismaa meditsiini- ja veterinaariaasutuste ruumidest. Vennad Tanel ja Janno Joost on tegutsetud juba 27 aastat, ent suuri plaane on varuks ka tulevikuks.

Maailma tipptasemel meditsiinitehnikat ja -mööblit tootev Equa kasvas välja tehes koostööd Eesti haiglate ja hooldekodudega ning pakkudes neile lahendusi täpselt vajaduse järgi. Kuigi Equa tooteid leiab nüüd juba Euroopast, Aafrikast ja Austraaliast, on just kodumaine klient see, kelle sisend ja tagasiside on 27 aastat tegutsenud ettevõttele kulda väärt.

Tänapäeva noortel on seda ilmselt raske ette kujutada, aga 27 aasta taguses äsja uuesti vabaduse leidnud Eestis oli puudus kõigest, rääkimata kvaliteetsetest abivahenditest inimestele, kelle liikumine on raskendatud. Tol ajal polnudki oluline abivahendi kvaliteet, pidi olema õnnelik, kui humanitaarabi korras saabunud invavahendeid kõigile jagus. Ent sageli mitte.

Vennad Tanel ja Janno Joost nägid, et vajadus mõningate invavahendite järele on suur. Tanel Joost, kes töötas puuetega inimestele mõeldud abivahendite laenutamise vallas, tundis iga päev, et inimestele pole midagi välja anda.

Nii hakkasid vennad ehitama üles tootmisettevõtet. „Ostsime esimese haamri, kruustangi, keevitusaparaadi, treipingi ja alustasime nullist,“ rääkis Tanel Joost. „Meil ei olnud ju metallitööharidust, pidime ise õppima ja uurima. Info pärines tuttavatelt, ajalehest ja Ekspressi telefonikataloogist,“ naljatas ta.

Õigupoolest ei olegi tegu naljaga. „Uute teadmiste ammutamine oli tol ajal võimatuna näiv ülesanne,“ tunnistas Tanel Joost. „Pidime väga palju tööd tegema, et leida vastuseid küsimustele, mida tänapäeval saaks lihtsalt guugeldada.“

Tootmisettevõte Equa oli sündinud. Eestis hakati esmalt tootma invakäetugesid, potitoole ja käimise abivahendeid, mida leiab tänapäeval pea igast Eesti haiglast ja hooldekodust.

Ericsson, Volvo ja polstrid

Sammhaaval hakkas noor firma seadma sihte ka väljapoole Eestit. „Maksujõulist klienti oli Eestis väga vähe, lihtsalt pidime eksporditurgude poole vaatama,“ selgitas Equa tegevdirektor Janno Joost. Alguses haaras firma kinni kõikidest võimalustest, mistõttu toodeti väga erinevaid asju – kõike, mida masinapark ja töötajate oskus võimaldas. Nii hakkas Equa tootma jõusaaliseadmete istmeid ja komplekteerima Volvode klaasipesurivoolikuid ning tegi isegi kvaliteedikontrolli Ericssoni mobiiltelefonide silikoonvalule.

Siiski oli selge, et firma põhitegevuseks jääb meditsiini- ja invatoodete valmistamine ning ettevõte arendas omatooteid edasi koos Eesti haiglate ja hoolekandeasutustega. „Enamik meie meditsiinitooteid on alguse saanud nii, et oleme rääkinud meditsiinitöötajatega, selgitanud välja nende probleemid ning püüdnud neid siis lahendada. Kõige suurem tootearendustöö on tehtud just nendega,“ rääkis Tanel Joost.

„Üks meie väga hea klient on läbi aegade olnud näiteks Tartu Ülikooli kliinikum, aga hiljem ka Eesti Maaülikooli loomakliinik. Samuti on tooted sündinud koostööst väikeste hoolekandeasutustega,“ selgitas Joost. „Eesti klient on läbi aegade olnud meile väga oluline. Oleme edukad just tänu Eesti meditsiiniasutustele ja nende usaldusele.“

Equa toodab Aasta tooteks tituleeritud läbivaatuslauda EQUA-4050 kolmes värvikombinatsioonis, et rahuldada eri turgude eelistusi.
Equa toodab Aasta tooteks tituleeritud läbivaatuslauda EQUA-4050 kolmes värvikombinatsioonis, et rahuldada eri turgude eelistusi. Foto: EQUA

Tipptasemel veterinaariatehnika

Tänu kogemusele meditsiinivallas tekkis vendadel võimalus ning julgus alustada tootearendust ka veterinaaria suunal. „Saime EASi arenguprogrammi ja selle abil oli võimalik osta sisse professionaalset disaini ja panustada rohkem tootearendusse. EASi toetus on olnud meile väga tähtis, sest tänu sellele saime võtta riske firma arendustöös. Tootearendus on väikeettevõtja jaoks kallis,“ rääkis Tanel Joost. „See pole nii lihtne, et teen ägeda toote ja see hakkab mulle kohe raha tagasi tooma. Kogu protsess võtab pikki aastaid aega ja ei pruugi õnnestuda.“

Praeguseks on jõutud nii kaugele, et Equa veterinaaria operatsioonilaudadel teevad loomadele operatsioone nii Euroopa kui ka Austraalia veterinaarid. Paljud Eesti uued moodsad loomakliinikud on sisustatud Equa tehnikaga. „Valmistame Euroopa tipptooteid, mis on ka ühed kallimad. Samas on nad kõige funktsionaalsemad ja töökindlamad,“ ütles Joost.

Equa eelmise aasta uudistoode oli veterinaaria läbivaatuslaud, mille eest tunnustati ettevõtet ka Tartu Postimehe aasta toote tiitliga. „Tegelikult oli läbivaatuslaua tegemine suur risk, sest oma olemuselt on see lihtne toode, mida on turul sadu ja tuhandeid ning nende hind on mitu korda odavam,“ selgitas Joost. Equa tuli aga välja tootega, mis on maailmas ainulaadne, sest turul lihtsalt pole teist nii tänapäevase disaini ja funktsioonidega läbivaatuslauda. See oligi Equa eesmärk: tulla välja tootega, millele ei ole alternatiivi. „Kasutasime tootel komposiitmaterjale, mis on loomasõbralikud ja esteetilise väljanägemisega. Samas nõuab see materjal oskuslikku tööjõudu ja käsitööna valmivat lõppviimistlust. See teebki toote unikaalseks ja kalliks.“

Kvaliteet on olulisem kui hind

Praeguseks on Equa tooteid laialdaselt kasutusel juba pea igas Eesti haiglas ja hooldekodus. „Kui käin ise mõnes meditsiiniasutuses või vaatan televiisorist meditsiiniuudiseid, siis peaaegu iga kord tunnen ära mõne meie toote,“ ütles Joost. Näiteks on Eesti raviasutustes palju Equa palatikappe, läbivaatuslaudu, toole, invatualeti sisustust ja käimisabivahendeid.

Peale meditsiinitoodete on Eestisse toodetud suur hulk kvaliteetseid massaažilaudu. „Ettevõte on läbi aastate olnud pidevas kasvus, isegi pandeemia on mõjunud käibele pigem positiivselt. Selles valdkonnas on tohutu surve arenduse kiirusele ning me peame ennast ja oma tehnoloogiaid pidevalt täiustama. See pole kindlasti valdkond, kus saab lihtsalt kasumit teenida“

„Algusaastatel oli meil põhirõhk pigem odavama hinnaga kui disainikamatel toodetel ja odavamat toodet on alati lihtsam müüa. Praegu aga sellise ärimudeliga elus enam ei püsi. Peame suutma arendada tooteid, mis oleksid paremad kui teistel Euroopa tootjatel, ja ka sellist kallist toodet müüa. Ei ole nii, et tuled oma ägeda ja kalli tootega välja ning kõik tahavad seda osta. Ollakse harjunud ostma ikka odavamat toodet,“ rääkis Equa juhataja.

Siinkohal tulevadki mängu need strateegilised partnerid üle maailma, kes aitavad Equa toodangut kaugemale viia. „Maailma mastaabis oleme muidugi väga väikene nišitootja ja üksikud kliendid ei leiagi meid üles,“ selgitas Joost. Head suhted partneritega üle maailma aitavad kanda kinnitada ka teistel turgudel.

Firma põhitegevuseks on meditsiini- ja veterinaariatoodete valmistamine.
Firma põhitegevuseks on meditsiini- ja veterinaariatoodete valmistamine. Foto: EQUA

Uus tootmishoone, suurem võimekus

Equa plaanib ka tulevikus keskenduda keeruliste probleemide lahendamisele ja kvaliteetsele omatoodangule nii veterinaaria kui ka meditsiini valdkonnas. Samas on just Eesti kliendid ettevõttele olulised tootearenduse ja sisendi koha pealt, samuti hindab Equa kõrgelt kodumaiste klientide tagasisidet toodetele.

Aasta alguses valmivad Equal Tartus lisaruumid, kus on võimalik tootmist laiendada. Viimase kümne aasta töö, mis on tehtud toodete ja eksporditurgudega, hakkab vilja kandma ning ettevõte peab suutma suurenenud nõudlust täita. Tanel Joosti sõnul ei ole selles valdkonnas aga mahti loorberitele puhkama jääda, sest tooteid tuleb pidevalt edasi arendada. „Viie-kümne aasta pärast on nende toodete eluiga lõppenud, millega oleme praegu maailma turgudel edukad, ning selleks ajaks peab meil juba midagi uut ja paremat olema,“ rääkis ta. „Elame nii, et üks silm on pidevalt tulevikus ja teine olevikus.“

Tagasi üles