N, 1.12.2022

Endised sotsiaalministrid saatsid presidendile ja valitsusele mureliku pöördumise

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Endised sotsiaalministrid saatsid presidendile ja valitsusele mureliku pöördumise
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 10
Pärnu haigla. Foto on illustratiivne.
Pärnu haigla. Foto on illustratiivne. Foto: Mihkel Maripuu

Endised sotsiaalministrid edastasid nii presidendile, peaministrile kui ka riigikogu esimehele pöördumise, kus rõhutavad tänases koroonaolukorras vajadust erakondadeülese konsensuse saavutamiseks.

Endised ministrid tõdevad, et Eesti tervishoid läbib praegu erakordset katsumust. «Arstid, õed ja hooldajad töötavad kohutava koormusega keerulistes tingimustes. Kõiki abivajajaid ei saa enam nende tervisemuredes aidata ning terve aasta on meil olnud surmasid liiga palju. Ja leevendust kolmanda laine lõppu ei paista,» kirjutavad ministrid. 

«Kriisist aitab välja tulla plaanipärane ja üksmeelne tegutsemine. Nakatumisahelate tõhusaks tõkestamiseks on vaja saavutada inimestele üheselt arusaadav kokkulepe,» möönsid nad ning lisasid, et rahvas ootab täna poliitikutelt riigimehelikkust, erakonnapoliitika kõrvale jätmist ning vastustustundlikku tegutsemist.

Ministrid rõhutavad, et rahva tervise arvelt ei tohi ükski poliitiline jõud võtta poliitilisi punkte. «Riigijuhid ja rahvaasemikud peavad kõnelema ühel häälel. Tuleb otsida konsensust ja näidata eeskuju. Kriisis kerkivad olulised eetilised ja põhiõigusi puudutavad küsimused, olgu privaatsus ja andmekaitse, kohustuslik vaktsineerimine teatud ametikohtadel või mitmesugused piirangud. Neid peaks kahtlemata arutama ja otsustama riigikogus erakondadeüleselt ja saavutama aega viitmata praktilised tulemused,» põhjendasid nad pöördumises.

Samuti viidatakse vähesele usaldusele: «Kriisi ajal on eriti oluline tagasi võita rahva usaldus nende inimeste suhtes, kes esindavad riigi häält ja võtavad kriisi lahendamisel juhtrolli. Otsused peavad olema teadmispõhised ning neid tuleb veenvalt ja arusaadavalt avalikkusele selgitada.» 

Ministrite sõnul on järgmine kuu Eesti jaoks kriitiline. Seda nii nakatumise rekordite kui ka vähese vaktsineerimishõlmatuse tõttu. «Eesti suudab paremini, meie inimesed väärivad paremat. Sihipärane ja ühine tegutsemine ilma poliitilise vastandumiseta on kriisi ületamiseks vältimatu,» leiavad nad. 

Pöördumisele kirjutasid alla endised sotsiaalministrid Kaia Iva, Helmen Kütt, Marju Lauristin, Eiki Nestor, Jevgeni Ossinovski, Siiri Oviir, Marko Pomerants, Riina Sikkut, Margus Tsahkna, Rannar Vassiljev, Toomas Vilosius.

Märksõnad
Tagasi üles