N, 28.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kaitseväelaste väljaõppe jaoks sundvõõrandatakse neli kinnistut

Madis Filippov
Facebook
Comments
Õppelaskmine keskpolügoonil.
Õppelaskmine keskpolügoonil. Foto: Priit Simson

Kaitseministeerium algatab nelja kaitseväe keskpolügoonil asuva maatüki sundvõõrandamise, et tagada keskpolügooni jätkuv areng ja kaitseväelaste tasemel väljaõpe.

Kaitseministeerium saatis täna kooskõlastusringile eelnõu, millega sundvõõrandatakse neli Kuusalu valda jääva kaitseväe keskpolügooni alal olevat kinnistut.

Kinnistute omanikele on eesseisvast sundvõõrandamisest oma arvamuste ja vastuväidete esitamiseks teada antud. Selle, kas sundvõõrandamiseks läheb, otsustab valitsus.

Kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute asekantsleri Ingvar Pärnamäe sõnul tagavad vaid korralikult välja arendatud harjutusväljad, et Eesti kaitseväelaste väljaõpe oleks tasemel ning kaotused lahingutes minimaalsed.

«Seejuures saab ka suurem osa kaitseväe harjutusväljade aladele jäävate maade omanikest aru riigikaitse vajadustest,» ütles Pärnamäe. «Nii näiteks on kaitseministeerium ainuüksi keskpolügoonil aastate jooksul läbirääkimistega omandanud 122 erinevat kinnistut, misläbi paranevad pidevalt kaitseväelaste väljaõppevõimalused.»

Ta nentis, et paraku on endiselt jäänud mõned üksikud maa-omanikud, kes on läbi aastate tagasi lükanud kõik kaitseministeeriumi pakkumised kinnistute müümiseks.

«Kaitseväelaste väljaõppetingimused tahavad aga parandamist ning seetõttu tuleb kaitseministeeriumil esmakordselt viia läbi mõnede kinnistute sundvõõrandamine,» selgitas Pärnamäe.

Vastavalt Eesti seadusandlusele võidakse sundvõõrandamist lisaks riigikaitse vajadustele kasutada ka sisejulgeoleku tagamiseks ja energiatootmiseks vajalike hoonete, sadamate ja lennuväljade, avalike teede, õppe-, ravi- ja spordiasutuste jms rajamiseks. Näiteks varem on riik 27 korral korraldanud või korraldamas sundvõõrandamisi avalike maanteede ehitamiseks.

Sundvõõrandamisotsused langetatakse valitsuse poolt, misjärel tellib kohalik maavalitsus sundvõõrandatavale maatükile erapooletu hindamise, mille alusel makstakse kinnistu eest sundvõõranditasu.

Sõjalise kaitse arengukava 2009-2018 kohaselt arendatakse selle aastakümne jooksul lõplikult välja kaitseväe keskpolügoon ning Männiku, Klooga, Sirgala, Nursipalu ja Kikepera harjutusväljad, et tagada kaitseväelaste ja kaitseliitlaste tasemel väljaõpe.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles