Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Sisuturundus

Ringsed kogukonnad annavad ressurssidele uue elutsükli, pikendades planeedi loodusliku tasakaalu.
Järelvaadatav

Kuidas saame kogukonniti kaasa aidata planeedi jätkusuutlikkusele ning jäätmete ärakasutamist muuta oluliselt efektiivsemaks? Millised on peamised murepunktid, mis meile vastu vaatavad ringsete kogukondadena? Kuidas lahendada tõhusalt olukordasid, kuidas pealtnäha tarbetud jäätmed jõuaksid inimesteni, kes saadustega midagi kasulikku korda saata oskaksid?

Pidev jäätmeteke on üks suurimaid väljakutseid, millega igapäevaselt meie ühiskond ja planeet silmitsi seisavad. Selle vastu võitlemine on kõigi ühine vastutus ja koostöö on üks tõhusamaid võimalusi. Mitmete kogukondade jäätmetekke vähendamise edulood Euroopas on tugevdanud arusaama, et tegutseda ei saa üksi ning vajatakse jäätmetekke vältimiseks kodanike ja kohalike kogukondade sidusrühmade aktiivset osalemist. Postimehe otseülekandes räägivad ringsete kogukondade efektiivsusest ja vajalikkusest Keskkonnaministeeriumi spetsialist ja nõunik Mihkel Krusberg, Pandipakendi büroo-ja kommunikatsioonijuht Kerttu-Liina Urke ja Ökokogukond Väike Jalajälg esindaja Paavo Eensalu.

Ringne kogukond on ühtehoidev ring, mis kutsub inimesi kaasa targalt tarbima ja vähendama liigset jäätmeteket. See on vool, mis suunab inimesi tooteid korduvalt kasutama ja parandama, moodustades ringmajanduslikke võtteid praktiseeriva organisatsiooni. Kõrvalsaaduste spektrum, mida ringsete kogukondade kaudu taaselustada ja -töödelda on praktiliselt piiritu.

Me saame üksinda panustada, kuid ühiselt toimivas kogukonnas – sinu klass, töökollektiiv, küla, ühistu, sõpruskond – on mõju planeedile kordades suurem. Koos saame ringse kogukonnana leida lahendusi, millega vähendada jäätmeid. Koos saab rohelisemalt. Koos astume paremasse ja puhtamasse homsesse. Koos jätame oma lastele täisväärtuslikuma planeedi ja ühiskonna.

Selle aasta märksõnaks on koostöö üksikisikute ja sihtgruppide vahel, et kujundada ja ehitada ringmajanduslikul lähenemisel toimivaid kogukondi. Ringmajanduslikku lähenemisviisi tuleb levitada kohalikul tasandil, jõudes kodudesse, kontoritesse, koolidesse, tehastesse, turgudele, kohalikesse organisatsioonidesse, korteriühistutesse, taludesse jne.

Mõelge ja lööge kaasa, sest üheskoos saavutame rohkem!

FOTO: Keskkkonnaministeerium
Tagasi üles
Back