N, 9.02.2023

Kersna annab aru kiirtestide hangete kohta

Kersna annab aru kiirtestide hangete kohta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Haridus- ja teadusminister Liina Kersna.
Haridus- ja teadusminister Liina Kersna. Foto: Konstantin Sednev

Isamaa fraktsioon esitas haridus- ja teadusminister Liina Kersnale (RE) arupärimise seoses koolides kasutatavate kiirtestide hangete kohta. Kell 15 algaval riigikogu istungil annab minister aru. 

Isamaa fraktsiooni liikme Üllar Saaremäe sõnul on kooliõpilaste testimine olnud õige samm, mis on aidanud ennetada viiruse levikut, kuid see ei vabasta ministeeriumit vastutusest läbipaistmatu ja halvasti juhitud kiirtestide hangete eest. «Riigihangete eesmärk on tagada maksumaksja vahendite säästlik ja efektiivne kasutamine. haridus- ja teadusminister on nende põhimõtete vastu olulisel määral eksinud,» ütles Saaremäe.

Ta lisas, et kui esimese testide hanke puhul valis ministeerium välja ühe ettevõtte ja maksis testide eest selgelt üle turuhinna, siis ka teise hanke puhul on probleeme.

«Minister ütles pärast esimest hanget, et nendest testidest jagub detsembri lõpuni. Meile teadaolevalt eeldas haridus- ja teadusministeerium teise hanke läbi viimise puhul, et uusi tarneid peab hakkama tegema juba novembri kolmandal nädalal. Seega on üleval küsimus, kas minister eksitas teadlikult Riigikogu liikmeid ja avalikkust,» rääkis Saaremäe.

Tema sõnul on oluline mõista, kas suutmatus korraldada kiirtestide hanget aegsasti ja läbipaistvalt on tingitud sotsiaalministeeriumi või haridus- ja teadusministteriumi ebakompetentsusest.

Haridus- ja teadusministrile esitasid arupärimise riigikogu liikmed Helir-Valdor Seeder, Raivo Tamm, Üllar Saaremäe, Heiki Hepner ja Tarmo Kruusimäe.

HTM ostis üldhariduskoolide kiirtestid firmalt Selfdiagnostics summas 5 132 000 eurot. Järgmise kiirtestide hanke maksumus oli 2 370 000 eurot. Fraktsioon pöördus seoses kiirtestide hankega ka riigikontrolli poole.

Märksõnad
Tagasi üles