Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Lindude gripp tuleb sel aastal varasemast rängemalt

Lindude gripp avastati ühelt Tartu linnas peetavalt kodukanalt. FOTO: Kuido Saarpuu/Järva Teataja

Eelmise aasta oktoobrist kuni tänaseni on Euroopas haigestunud või hukatud 12 miljonit kodulindu, mis näitab selgelt, et sel aastal võib gripp kulgeda veelgi raskemalt.

Eestis diagnoositi eelmisel aastal lindude gripp 54 mets- ja veelinnul. Varasematel aastatel pole seda haigust meil tuvastatud. Lindude gripi tõttu hukati või hukkus Tartus, Lääne-Virumaal ja Harjumaal üle saja kodulinnu.

Praegu levib viirus paiksete metslindude hulgas, mis tähendab seda, et keskkond on viirusega saastunud ja levik ulatuslik. Seega ei kujuta ohtu üksnes lindude ränne, vaid praegu on lindude gripp püsivalt Eestis levinud ning just meie kohalike metslindude populatsioonis.

Uus kõrge patogeensusega lindude gripi hooaeg algas Euroopas mullu 1. oktoobril ning juba on näha, et see tuleb sama raske nagu eelminegi või isegi raskem. Tuvastatud on 316 taudipuhangut, kus vähemalt 12 miljonit kodulindu on nakatunud ning nad hukatakse. 167 taudipuhangut ehk umbes pooled puhangutest on tuvastatud Itaalias tihedalt asustatud linnukasvatuspiirkonnas.

Oht linnukasvatusele 

Põllumajandus- ja toiduamet seirab sel aastal suuri munakanakarju ehk alates 1000 linnuga karjas ja kalkunikarju ehk 50 linnuga karjas, võttes iga kuu proove. Selliseid suuri linnufarme on Eestis ligi 50 ning see tähendab, et aasta jooksul võetakse üle 1100 proovi.

Viiruse leviku ennetamiseks võetakse proove ka hane- ja pardikarjadest ning vutikarjadest metslindude rändeperioodil. 

Linnupidajad peavad tagama, et kodulindudel poleks kokkupuuteid looduses vabalt elavate lindude ja neilt pärineva nakkusohtliku materjaliga. Selleks tuleb vajadusel kasutada võrku, katust vms eraldusvõimalusi ning linde tuleb sööta ja joota siseruumis või varikatuse all.

Endiselt kehtib keeld tuua looduses vabalt elavaid linde kohta, kus samal ajal peetakse kodulinde või teisi tehistingimustes peetavaid linde.

Lindude gripi hooaega arvestatakse sügisest kevadeni, mil toimub lindude ränne. Möödunud 2020.–2021. aastate lindude gripi levik oli üks suuremaid epideemiaid, mis kunagi Euroopas olnud. 31 Euroopa riigis suri või hukati ligi 23 miljonit kodulindu.

Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskus hindab inimeste nakatumise riski lindude grippi Euroopas madalaks. Inimesed, kes puutuvad kokku lindude gripi puhangutega, peavad kandma kaitseriietust, järgima hügieeninõudeid ja jälgima kümne päeva jooksul oma tervist ning pöörduma arsti poole, kui tekivad hingamisteede haiguste tunnused või silmapõletik.

Tagasi üles
Back