T, 6.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kohus peatas Maardu hiiemetsa raieloa

Hanneli Rudi
, reporter
Kohus peatas Maardu hiiemetsa raieloa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Raielank.
Raielank. Foto: Elmo Riig / Sakala

Tallinna halduskohus peatas eile muinsuskaitseameti loa, mis lubas teha lageraiet Rebala muinsuskaitsealal asuvas Maardu hiiemetsas.

OÜ-le Eremka antud väikesemahuliste tööde loa  vaidlustas kohtus Maavalla koda, teatas koda oma pressiteates.

Maavalla koda taotleb loa tühistamist, sest Maardu hiiemetsa piirid ei ole siiani õiguspäraselt määratud ning luba on antud pärimusliku hiie alale.

«Maardu hiiemetsa kaitsel on viimase 10 kuu jooksul tegutsenud hulk inimesi nii Maavalla kojast kui mujalt, kuid praegu oleme kahjuks jõudnud sellisesse seisu, et hiie kaitseks pole jäänud muud võimalust kui kohtusse pöörduda,» ütles Maavalla koja vanem Ahto Kaasik.

2010. aastal müüs Keskkonnaministeerium metsafirmale OÜ Eremka kinnistud, millel asub kultuurimälestiseks tunnistatud Maardu hiiemets.

2. aprillil 2011 alustas OÜ Eremka Keskkonnaameti loal hiiemetsas lageraiet. Enne kui kohalike elanike ning avalikkuse pahameel hävitustöö peatas, jõuti maha raiuda ligikaudu 3 hektarit haruldast sanglepikut.

Juunis võeti muinsuskaitseameti looduslike pühapaikade ekspertnõukogu ettepanekul Maardu hiiemets pooleks aastaks ajutise kaitse alla piirides, mis kattus üldjoontes nii rahvapärimuse kui ka senise kaitsekorralduse andmetega.

Kuid 28. detsembril 2011 koostas muinsuskaitseameti arheoloogiamälestiste peainspektor Ants Kraut ekspertarvamuse, mille kohaselt Eremka OÜ-le kuuluvat maad ei ole vaja hiiena kaitsta. Muinsuskaitseamet väljastas selle alusel 25. jaanuaril 2012 Eremka OÜ-le loa, kuigi hiiemetsa kui kultuurimälestise piire ja kaitsevööndit ei ole siiani õiguspäraselt määratletud.
 

Märksõnad
Tagasi üles