Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Vaktsiinikindlustus hakkab toimima 1. maist

Vaktsiinikindlustus on kavas käivitada 1. maist. FOTO: Mihkel Maripuu

Valitsus kiitis täna heaks ja saatis riigikogule arutamiseks vaktsiinikindlustuse eelnõu, mille järgi hakkab kindlustuse süsteem toimima 1. maist.

Eelnõu näeb ette vaktsiinikindlustuse käivitamise alates 2022. aasta 1. maist. 2022. aastal hüvitatakse tagasiulatuvalt Covid-19 vaktsiinide põhjustatud kahjujuhtumid, mis ilmnesid sel või 2021. aastal. Alates 2023. aastast laieneb süsteem ka muudele vaktsiinidele, näiteks immuniseerimiskava vaktsiinid ning gripi, puukentsefaliidi ja niinimetatud reisivaktsiinid.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles, et vaktsiinikindlustuse loomisega tahab valitsus anda inimestele kindlustunde vaktsineerimise otsuse tegemisel ning toetada inimesi, kui vaktsineerimisel on esinenud väga haruldane, kuid tõsine kõrvaltoime.

Vaktsineerimise tõttu rasket tervisekahju saanud inimesel tekib võimalus nõuda kahju hüvitamist seaduses ettenähtud määras sõltuvalt kahju raskusastmest.

Vaktsiinide turustajale kehtestatakse kohustuslik kindlustusmakse, mille suurus sõltub Eestis kasutamiseks turustatud vaktsiinidooside arvust ning valitsuse kehtestatud maksemäärast. Kindlustusmaksetest kaetakse hüvitiste taotluste menetlemise ja väljamaksetega haigekassale ja ravimiametile tekkivad kulud.

Eelnõu kohaselt makstakse hüvitist, kui vaktsineerimise tagajärjel on patsiendil tekkinud raske tervisekahjustus, mis kestab vähemalt neli kuud või kui inimene sureb, ning tegemist on vähemalt tõenäolise seosega tervisekahju ja vaktsineerimise vahel.

Tagasi üles
Back