L, 2.07.2022

Ligi: Eesti toodab elektrit reaalsest tarbimisest vähem

BNS
Ligi: Eesti toodab elektrit reaalsest tarbimisest vähem
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 56
Jürgen Ligi
Jürgen Ligi Foto: Tairo Lutter

Reformierakonna veteranpoliitik Jürgen Ligi ütleb, et meil pole võimalik ennast praegusest olukorrast välja «kompenseerida», vaid tuleb investeerida. Vastuseks opositsioonipoliitikutele kostab ta, et kuigi Eestil on tootmisvõimsused olemas, ei ole need kaugeltki piisavad, et ennast süsteemist eraldada.

Ligi toob esile, et Eesti tootmine oli neljapäeval 800 megavatti, kuid tarbimine 1200 megavatti. «Balti naabrite olukord on veel palju hullem, aga me oleme üks turg. Mitte keegi pole süüdi, et Euroopas ei saanud energeetikasse investeerida pikaajalise odava hinna tõttu, ega selles, et liigutama hakatakse alles siis, kui valu käes. Nii lihtsalt on, hoiatajaid ei võeta kuulda,» kirjutas Ligi sotsiaalmeedias.

Samas on tema sõnul selge ka see, et enne sulgemisi tulnuks tegutseda – ja vastama peavad viimaste aastate energiaministrid. «Ja rääkima peavad nad mitte odavast hinnast ja kõigi vaesumisest, vaid varustuskindlusest, jätkusuutliku tootmise kooskõlla viimisest meie ostusoovidega,» ütles Ligi.

Detsembrikuu masendavad ja vihastavad arved ei ole Ligi sõnul mingi juhus, küll aga on hinnajõnks järsem kui on lähiaastate tegelikkus. «Siiski pole võimalik end nagu üks mees olukorrast välja «kompenseerida», vaid investeerida. Valitsus saab teha veel tuhat pisiasja. Aga detsembris olime noatera peal koguste mõttes ja oma mõtlemise peaksime pöörama sellele, et odav on asi, mida raha eest saab. Kole, aga konstruktiivne,» selgitas Ligi.

Ta tõstis esile, et Eesti Energia oli detsembris jaeturul kahjumis. «Meie oleme end päästnud ja päästame lähiaegadel börsi toel ja see pole kurja vaimu sünnitus. Ega ka meie oma. Enamus ajast on me hinnad seetõttu madalamad kui Euroopas ja kui saaks pakkuda Eesti Energia. Kogustest, ootmatutest ilmadest, tehnilistest katkestustest, hooldustest rääkimata,» ütles Ligi.

Ta lisas, et suures süsteemis on kindlam ja odavam ning et sealt ära tulla, peaks Eestil tootmisvõimsusi olema kaks korda rohkem, et dubleerida kõike.

«See pole aktsiaturg, kus saab ostmata jätta, kui müüja ostja hinnaga ei nõustu. See on turg, kus ostma peab nii kallilt, et kogus täis saaks. Praegune hinnakriis peab panema investeerima, mitte hindu peitma ega eitama,» lisas Ligi.

Märksõnad
Tagasi üles