Kuid, millise surve alla paneb metsade raiumine siiski loomad?
See on väga kompleksne küsimus, sest mitte mingit ühtlast kontingenti pole olemas. Igal loomal on omad ökoloogilised nõudmised ja ressursside kasutamise vormid ja viisid.
Seega, siit koorub välja üks laialt levinud murekoht – inimesed kipuvad panema kõik metsaloomad ühte patta ja arvavad, et küll koduta jäänud loomad leiavad samad tingimused eluks mõnes kõrvalolevas metsas?
Teie, kes te olete terve oma elu pühendanud loomade uurimisele, nende ja neid ümbritseva mõistmisele, näete aga seda kõike detailsemalt, teise nurga alt. Samas metsi raiutakse, tehakse lageraiet ja kogu selle teema ümber on alati peetud vaidlusi, on alati eksisteerinud pingeid. Kuidas teile tundub, kas eksisteerib lootus, et mingil hetkel jõutakse metsa teemadel mingisugusele konsensusele?
Me peame selle poole püüdlema! Täielikku konsensust me ilmselt ei saavuta, sest kõik inimesed on erinevad ja neil on loomulikult oma õigused.
Kui me räägime loomade õigustest, siis esmalt peaksime mõtlema sellele, kas me tahame ühiskonnana tunnustada, et loomadel on funademantaalselt õigus elule, või mitte. Kui tahame, tuleb küsida, mida see õigus meie jaoks tähendab – kuidas ja mille alusel me loomade elusid ja nende elupaiku mõjutame?
Teatud loomad vajavad eksisteerimiseks ja kestma jäämiseks ka selliseid metsi, mis on küpsed ehk siis alates 90 aasta vanused. Paljud ökosüsteemid kujunevad „küpseks” alles mitmesaja aastaselt, mil nendesse tekib vastav elustik. Meil siin Eestis on metsatüüpe väga palju ja igas sellises metsas, igas sellises ökosüsteemis on oma loomade kooslus. Ka bakterite, viiruste ning seente süsteem ja mida rikkalikum see on, seda suurem on selle metsa kompensatsioonivõime, võime vastu hakata kasvõi uusliikidele, võõrliikidele, aga miks mitte ka kliimamuutustele ja täna veel tundmatutele keskkonnaohtudele. Ja meil on ka siin Eestis päris mitmed loomad, kes tunnevad end sellises just küpses metsas bioloogiliselt hästi.