N, 2.02.2023

Prokuratuuri tõendid ⟩ Repsi külalised nautisid ministeeriumi kulul kuuekäigulist menüüd

Andres Einmann
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Repsi külalised nautisid ministeeriumi kulul kuuekäigulist menüüd
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mailis Reps koos oma kaitsja Andri Rohtlaga Harju maakohtus.
Mailis Reps koos oma kaitsja Andri Rohtlaga Harju maakohtus. Foto: Sander Ilvest

Kelmuses ja omastamises süüdistatava endise haridusministri Mailis Repsi (Keskerakond) kohtuprotsess jätkus täna Harju maakohtus kirjalike tõendite avaldamisega. Riigiprokuröri Denis Tšasovskhi avaldatud tõenditest selgus muuhulgas, et Repsi sünnipäevapeol Tallinnas Kadriorus restoranis Mon Repos pakuti tema keskerakondlastest külalistele kuuekäigulist degustatsioonimenüüd ja veini.

Tšasovskih avalikustas haridusminister Mailis Repsi abi Marin Terepi kirjavahetuse Mon Repose esindajaga. «Kirjavahetus tõestab, et haridus- ja teadusministeerium tasus restoranis peetud Repsi sünnipäevaürituse arve,» ütles Tšasovskih.

Terep palus restoranilt kuuekäigulist degustatsioonimenüüd 30 inimesele, millele lisanduksid punane ja valge vein ning tee vastavalt tarbimisele. «Pange juurde veinid, aga mitte liiga kallid. Arvele kirjutage palun «toitlustamine»,» soovis ministeerium restoranilt.

Mon Repos reserveeris ministeeriumi soovil 13. jaanuaril 2020 restorani terve teise korruse. Üritus algas kell 19.

Tšasovskih demonstreeris ka Mon Repose ürituse eest esitatud arvet suurusega 2762 eurot 50 senti ning näitas dokumente, mis kinnitasid, et arve tasus ministeerium.

Prokurör esitles tõenditena ka Mon Reposesse kutsutud külalistele e-kirjaga saadetud kutsed pealkirjaga «Kutse 13. jaanuaril kell 19.00».

Ministeeriumi e-postilt läksid 7. jaanuaril 2020 teele e-kirjad, mis jõudsid muu hulgas sellistele tuntud keskerakondlastele, nagu Mihhail Kõlvart, Aivar Riisalu, Betina Beškina, Kalle Klandorf, Andrei Novikov, Eha Võrk, Vadim Belobrovtsev, Tiit Terik, Toivo Tootsen, Jüri Ratas, Jaak Aab, Taavi Aas, Tanel Kiik, Andre Hanimägi, Enn Eesmaa, Jaanus Karilaid, Kersti Sarapuu, Tõnis Mölder, Aadu Must, Kalev Kallo, Marek Jürgenson ja Natalia Malleus.

Ministeeriumi töötajatele pakuti tagasihoidlikumat menüüd

Enne Mon Repose pidu korraldas haridus- ja teadusministeerium Mailis Repsi sünnipäevaürituse ka ministeeriumi Tallinna esinduse hoones Tõnismäel. Tšasovskih avaldas ministri abi Marin Terepi kirjavahetuse üritusel toitlustusteenust pakkunud Tallinna teeninduskooliga. Ministeeriumi töötajatele niivõrd peent menüüd ei pakutud, nagu samal õhtul Mon Reposes.

Ministeeriumi ametnikud said 13. jaanuaril 2020 vahemikus kella 15-18 Tõnismäe majas vastavalt soovile kas seljankat või püreesuppi. Kirjavahetusest selgus, et ministeeriumi pandi üles kaks suurt potti seljanka ja püreesupiga ning külalised pidid endale suppi ise tõstma. «Tervitusjooke ei ole vaja, aga kõrvale pakkuge mitte tavalisi tikukaid vaid kõike paremat,» kirjutas Terep Tallinna teeninduskoolile. Joogiks anti ministeeriumi ametnikele kohvi, teed ja maitsevett. Magustoiduks pakuti kohupiima- või jogurtitorti.

Nädal pärast üritust saatis Tallinna teeninduskool haridusministeeriumile arve 3188 eurole, mille ministeerium ka tasus.

Ööbimine Tartu hotellis

Istungil tuli esitlemisele ka kirjavahetus ja arved, mis tõestasid, et Mailis Reps ööbis 2020. aasta 4.- 5. septembril septembris Rally Estonia ajal koos oma lastega Tartu hotellis Pallas ja arve tasus haridusministeerium. Reps ja viis last majutati Pallase kahte numbrituppa, mis mõlemad maksid 180 eurot öö. Ministeerium tasus hotellile 360-eurose arve.

Tõestamaks, et Mailis Reps käis haridusministeeriumi autoga erareisidel Soomes ja Horvaatias, näitas Tšasovskih piiripunkti valvekaamera salvestisest võetud kaadreid, millel on näha, et Reps ületab ministeeriumi autoga 12. juunil 2019 Eesti-Läti piiri suunaga Lätisse. Tagasi tuli sama auto numbriga 579 BTF ligi kaks nädalat hiljem, 24. juunil.

Fotodel on näha rooli taga istuv Reps. «Foto on veidi hägune, aga tõenäoliselt ei ole vaidlust, et roolis on Mailis Reps,» ütles prokurör.

Samamoodi tõestas prokurör piirikaamera salvestuse fotodega, et Reps käis sama autoga 2019 aasta augusti alguses Soomes. Tallinna Vanasadamas tehtud kaadritelt on näha, kuidas Reps 3. augustil ministeeriumi autoga Eestist väljub ja laeva peale läheb ja 6. augustil samas kohas Eestisse naaseb.

Märksõnad
Tagasi üles