T, 5.12.2023

Tanel Kiik: noored perearstid saavad alustada väiksema nimistuga

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Tanel Kiik. FOTO: Remo Tõnismäe
Tanel Kiik. FOTO: Remo Tõnismäe Foto: Remo Tõnismäe

Valitsus kiitis heaks eelnõu, mille eesmärk on parandada perearstiabi kättesaadavust ja nimistute teenindamise järjepidevust.

«Astume samme perearstiabi kättesaadavuse parandamiseks. Soovime muuta paindlikumaks lähtetoetuse tingimused ja anda noortele perearstidele võimalus alustada väiksema nimistuga. Samuti tahame laiendada õdede õigusi,» kirjutas tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE) sotsiaalmeedias. 

Tema sõnul on esmatasandi arstiabi kättesaadavus kõigis Eesti piirkondades ja igale inimesele riiklik prioriteet. Panustades esmatasandisse saab tuua terviseteenused inimestele lähemale, sekkuda varem, et ennetada haiguste süvenemist, pakkuda õigeaegset ravi krooniliselt haigetele, hoolitseda inimese eest kogu elu vältel.

«Oluline on, et noorte perearstide sisenemine peremeditsiini oleks sujuvam, teisalt peame enam toetama ja hoidma ka juba töötavaid perearste. Täna valitsuses heakskiidetud seadusmuudatustega tugevdame esmatasandi tervishoidu, et tagada ka edaspidi perearstiabi kättesaadavus kõigis Eesti piirkondades,» kirjutas Kiik. 

Perearstita nimistul arstiabi ei katke

Valitsus kiitis täna heaks ja saatis riigikogule arutamiseks esmatasandi tervishoiu tugevdamise eelnõu. Lähtetoetuse tingimusi muudetakse paindlikumaks ja noortele perearstidele antakse võimalus alustada väiksema nimistuga. Muudatuste eesmärk on parandada perearstiabi kättesaadavust ja nimistute teenindamise järjepidevust. 

Eelnõuga reguleeritakse täpsemalt peremeditsiini eriala arst-residentide võimalused oma nimistule kandideerimiseks. Samuti muudetakse paindlikumaks lähtetoetuse taotlemise tingimusi.

Eelnõu annab võimaluse arstiabi tagamiseks ka olukorras, kus avalikud konkursid perearsti leidmiseks on korduvalt luhtunud või nimistu jääb ootamatult arstita. Muudatus võimaldab sarnaselt ajutisele asendajale määrata nimistu teenindajaks tervisekeskuses tegutseva üldarstiabi osutaja. Kui nimistule siiski perearsti ega ajutist lahendust asendaja või tervisekeskuse näol ei leita, saab haigekassa anda perearstita jäänud nimistusse kuulunud inimeste teenindamise erandjuhtudel ajutiselt haiglavõrgu arengukava haiglale, et oleks tagatud üldarstiabi kvaliteedile vastav arstiabi kuni uue perearsti leidmiseni.

Samuti võimaldatakse ajutiselt kinnitada perearstile väiksema patsientide arvuga nimistu, kui tegemist on esmakordselt nimistuga tööd alustava perearstiga ja piirkonnas on ka teisi inimestele avatud nimistuid.

Oluline muudatus: õed saavad õiguse avada töövõimetuslehti

Seaduse eelnõuga laiendatakse ka õdede õigusi. Kavandatavate muudatustega laiendatakse piiratud ulatuses ravimiretseptide väljastamise õigust lisaks pereõdedele ka eriõdedele. Ühtlasi antakse õdedele õigus avada töövõimetuslehti.

Lisaks täpsustatakse kavandatavate muudatustega perearsti nimistusse registreerimise aluseid ja nimistu teeninduspiirkonna määratlust. Edaspidi võivad end nimistusse registreerida ka elamisõiguse alusel või ajutise viibimisalusega Eestis viibivad välismaalased. Perearsti teeninduspiirkond määratletakse kohaliku omavalitsuse üksuse, linnaosa või osavallana, mille tulemusena kaovad maja- ja tänavapõhised teeninduspiirkonnad.

Perearsti tegevuskoha muutumisel nähakse ette kohustus teavitada nimistusse kuuluvaid inimesi vähemalt kuus kuud ette. Muudatuse eesmärk on võimaldada patsiendil vajadusel vahetada perearsti või teha ettevalmistusi elukorralduses, et harjuda perearsti uude tegevuskohta liikumisega.

Lisaks näeb eelnõu ette perearstiabi korraldamise üleandmise terviseametist haigekassasse alates 1. juulist.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles