Selge on aga see, et Vene gaasilt üleminek puiduenergiale ei saa toimuda üleöö, kuid kuna tehnilisi takistusi pole ning energiapuitu samuti jagub, siis suurimaks komistuskiviks võib saada hoopis halvasti üles ehitatud rahastusskeem ja eelkõige muidugi otsustajate valmisolek anda roheline tuli investeeringu tegemiseks. Eesti Erametsaliidu tegevjuht Jaanus Aun märgib, et kui rääkida konkreetsetest summadest, siis otse loomulikult käib jutt sadadest miljonitest, kuid julgeolekul on hind. Tema sõnul on näiteks energiatõhususe ja taastuvenergia ekspert Siim Meeliste arvutanud, et investeeringute mõttes oleks vaja teha trasside renoveerimine, mis maksaks ca 200 miljonit eurot ja katelde vahetus ca 140 miljonit eurot. Orienteeruvad arvutused baseeruvad uuringul, mille kohta saab lähemalt lugeda Majandus ja Kommunikatsiooniministeeriumi kodulehelt, vajutades SIIA.
Kui esiti tundub 300-350 miljoni euro suurune investeering liiga suur, siis see pole summa, mis tuleks tervenisti vaid siinse maksumaksja taskust, poole ulatuses kataks kulud toetused. Sellisel juhul oleksid rahasummad juba palju ilusamad – vastavat 150-175 miljoniot eurot. Tõenäoliselt väheneks see summa veelgi, sest Euroopa Liidu vahenditest on juba uuel perioodil katelde ja torustike tarbeks ette nähtud vastavalt 7,5 MEUR ja 15 MEUR. Kõik oleneb nüüd muidugi sellest, milliste katelde ja torustike renoveerimisse või ehitamisse raha suunatakse – gaasi või puidu.
Puidusektor ootab ministritelt vastust
Tõenäoliselt on suur osa Eesti inimesi praeguseks seda meelt, et sanktsioonid Venemaale ning ühtlasi Vene gaasist loobumine on õige samm, kuigi tõsi, kõige enam saavad nendest otsustest haavata tavakodanikud. Ometigi on just praegu nende otsuste ja investeeringute tegemise vajaduse kommunikeerimine varasemast lihtsam. Kuid otsustajateta ja nende heakskiiduta ei sünni midagi, seetõttu ootab puidusektor ministritelt vastust oma pöördumisele, kuid mitte ainult. Ootus on jõuda reaalsete muutusteni. Jaanus Aun ütleb, et eks kõik hakkab ikka pihta probleemi teadvustamisest, siis lahenduste leidmisest ja nende kasutamisest. Praegu tundub, et oleme esimese ja teise etapi vahel, kuid kiiremas korras tuleb jõuda viimasesse, et ükski siinne sent ei jõuaks Venemaa sõjamasina töös hoidmisesse, vaid hoopis meie enda julgeoleku ja sõltumatuse suurendamisse. Pealegi võidaks sellest iga metsaomanik, puidutööstus ja Eesti majandus. Eesti Erametsaliidu tegevjuht Jaanus Aun viskab siinkohal aga kivi ministrite, valitsuse tervikuna ja ametkondade kapsaaeda, kes praegu, mil puiduhake on turult peaaegu otsas, arutavad tõsimeeli, mis ulatuses ja mis perioodiks metsad kevadel lindude kaitseks lukku panna. “Kas järgmine talv on plaanis külmades tubades istuda või idanaabri gaasiga edasi kütta?“ küsib mees, kes tunnistab, et segadust nii üleüldises pildis kui metsasektoris on palju. „Selge on see, et mets on keerulistel aegadel ikka aidanud, majanduses samuti. Meil on palju küpset majandusmetsa. Tark oleks seda kasutada, mitte inimesi töö ja leivata jätta.“