P, 5.02.2023

Rahvusvaheline Kultuurikompass pöörab pilgu keskkonnahoidliku kultuurikorralduse poole

Krõõt Filippov
, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht
Rahvusvaheline Kultuurikompass pöörab pilgu keskkonnahoidliku kultuurikorralduse poole
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Foto: Danel Rinaldo

Kliimamuutused puudutavad meid kõiki. Meie iga samm ja tegu mõjutab keskkonda. Kindlasti tekitab see ärevust, sest raske on elada teadmisega, et oma käitumise tõttu muudame tulevaste põlvkondade elu keeruliseks. Teisalt tabab meid vahel ka hea tunne keskkonna mõttes – seda siis, kui oleme teinud keskkonnateadlike valikuid oma igapäevaelus.

 

Keskkonnateemad on globaalse teaduskommunikatsiooni ja koostöö väljakutse. Üks viis muuta maailma on teha seda keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu. Selles valdkonnas on küsimusi muidugi rohkem kui vastuseid. Pilti püütakse saada selgemaks 28. aprillil toimuval Kultuurikompassil “Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?”. Suursündmus uurib, kuidas teha kultuurikorraldus keskkonnasäästlikumaks ja avaldada positiivset mõju ühiskonnale.

Kultuuri ja Euroopalike väärtuste tähtsus muutuvas maailmas

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmiliini Elu ja Keskkond juht Triin Pikk leiab, et muutuvas maailmas on kultuuri tähtsus hindamatu. “Meie programm kutsub üles seadma oma tegevuste ökoloogilised tegurid majanduslikest olulisemaks. Seda põhimõtet ise järgides on Euroopa kultuuripealinna sündmused, tegevused ja suhtlus publikuga korraldatud keskkonnahoidlikult. Teeme Eestis midagi enneolematut – 2024. aastal korraldab veerand Eestit ühtedel ja samadel põhimõtetel tuhandeid sündmuseid,” selgitab Pikk. Kultuuripealinn on koostanud keskkonnahoidliku kultuurikorralduse juhendi, mida järgivad kõik ametlikku programmi kuuluvad sündmused.

Tänavuse rahvusvahelise Kultuurikompassi üheks fookuseks on kliimamuutusest tulenev pakiline vajadus muuta senist kultuurivaldkonna toimimist. Korraldajad leiavad, et kultuurikorralduses on võimalik palju ära teha. Pikk lisab: “Tartu 2024 usub, et üks võimalus on muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu. Iga valdkonna panus kliimamuutuste leevendamisel ja pidurdamisel on ülimalt oluline. Kultuurisektoris tähendab see nii kultuuripoliitiliste strateegiatee ülevaatamist ja täiendamist kui igapäeva praktikate muutmist.”

Sündmusel arutavad loovisikud, poliitika kujundajad ja kultuurikorraldajad seda, kuidas kultuurikorraldus saab oma tegevust muuta keskkonnasäästlikumaks ning sealjuures avaldada positiivset mõju kogukondades ja ühiskonnas laiemalt.

Kultuurikompassil esinevad ja jagavad kogemusi: Artur Mendes (Boom Festival), Else Christensen-Redzepovic (Voices of Culture), Feimatta Conteh (Theatre Green Book), Jonas Skielbo (muusik, VeloConcerts), Kiira Kivisaari (Helsinki Biennial), Kristiina Kerge (Rohetiiger), Lewis Jamieson (Music Declares Emergency), Marleen Viidul (Tartu linnavalitsus). Esinejate nimekiri täieneb.

Foorum toimub 28. aprillil kell 13.00 Eesti Rahva Muuseumis ja seda kantakse üle Tartu 2024 kodulehel ja sotsiaalmeedia kanalites. Sündmuse korraldamisel arvestatakse kõikide Covid-19 piirangute ja ohtudega.

Registreerimine: https://tartu2024.ee/kultuurikompass#registreeru

Foto: Tartu 2024
Tagasi üles