E, 5.06.2023

Sõjapõgenikud majutatakse ajutiselt reisilaevale

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments 1
MS Isabelle.
MS Isabelle. Foto: Tallink

Sõjapõgenike lühiajaliseks majutamiseks võetakse neljapäevast kasutusele Tallinki reisilaev MS Isabelle. Sinna hakatakse ümber majutama inimesi, kes on seni viibinud Tallinna hotellides. Riigi prioriteediks on aga leida inimestele püsivad elukohad.

Hädaolukorra lahendamise ühendstaabi sotsiaalkaitsegrupi juht Kert Valdaru selgitas, et kuna algamas on turismihooaeg, on hotellid juba broneeritud ja nii on vaja sõjapõgenikke ümber majutada.

«Meil on olnud hotellidega väga hea koostöö ja nende kiire reageerimine sõjapõgenike majutamisel oli riigile suureks abiks. Kuna hotellidel ei ole enam võimalik tagada, et saaksime seal kõiki inimesi 30 päeva majutada, otsime neile nii püsivaid elukohti kui ka oleme lühiajaliseks majutuseks kasutusele võtmas reisilaeva,» rääkis Valdaru.

Tema sõnul saavad sõjapõgenikud kindlasti arvestada sellega, et riik tagab soovi korra neile peavarju – vastavalt võimalustele nii pealinnas kui ka mujal Eestis. «See, milline on majutuskoht, sõltub piirkonnast, kuid kõigis elupaikades on olemas soe tuba, pesemisvõimalused ning koht, kus perega süüa,» kinnitas Valdaru.

Valdaru sõnul on oluline, et lastega perekonnad leiaksid esimesel võimalusel püsiva elukoha ja et inimesed saaksid hakata oma elu planeerima, leides lastele lasteaia- ja koolikoha ning endale töö.

«Seda on oluliselt keerulisem teha seni, kuni inimene on hotellis ega oma kindlustunnet, et ta samasse piirkonda ka püsivalt jääb. Nii otsime püsivaid majutusvõimalusi, seda ka väljaspool pealinna, aga kindlasti jälgime, et pakutavate elukohtadega samas piirkonnas oleksid olemas koolid, lasteaiad ja töökohad,» selgitas Valdaru.

Laeva mahub 2100 inimest

Inimeste lühiajaliseks majutamiseks on sotsiaalkindlustusamet (SKA) sõlmimas lepingut Tallinkiga, et alates 7. aprillist saaks selleks kasutada reisilaeva MS Isabelle. Laev mahutab ca 2100 inimest ning seisab püsivalt sadamas, mis tähendab, et inimestel on võimalik elu paremini korraldada, näiteks vajadusel taotleda ajutist kaitset või võtta end töötuna arvele. Ka on inimeste teavitamine ning neile vajalike teenuste pakkumine lihtsam, kui inimesed on ühes kohas koos.

Nende põgenike teavitamine, keda lähiajal ümber majutamine vahetult puudutab, algab täna. Kõikide inimestega võetakse ühendust ja selgitatakse, kuhu nad majutatakse, sh kas lähiümbruses on olemas koolid, lasteaiad, töötamise võimalused, arstiabi, poed jmt. Samuti räägitakse inimestele täpsemalt, milline on uus elupind ja millal toimub inimese ümber majutamine.

Lisaks toimuvad majutusasutustes ka infotunnid. «Oleme palunud majutusasutustelt sotsiaalkindlustusametile edaspidi vähemalt kaks nädalat ette teada anda, kui on vaja tube vabastada. Küll aga ei saa välistada, et mõnel juhul võib etteteatamise aeg jääda lühemaks. Kuid kindlasti seame eesmärgiks inimestele sellest võimalikult varakult teada anda,» kinnitas Valdaru.

Suuremates majutusasutustes on iga päev kohal ka SKA nõustaja, kes inimeste küsimustele vastab ning infot jagab. Väiksemates majutusasutustes käivad nõustajad kokkulepitud ajal.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles