N, 2.02.2023

Vanaraua rekordhinnale võib järgneda kiire langus

Postimees
Vanaraua rekordhinnale võib järgneda kiire langus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Marico Metall OÜ juhatuse liikme Marko Mägi sõnul tasub praegu vanametalli igal juhul tuua, sest alati on risk, et järsult tõusnud hind võib veelgi äkilisemalt kukkuda.
Marico Metall OÜ juhatuse liikme Marko Mägi sõnul tasub praegu vanametalli igal juhul tuua, sest alati on risk, et järsult tõusnud hind võib veelgi äkilisemalt kukkuda. Foto: Arvo Meeks
  • Vanametalli hinnad hakkasid tõusma juba eelmisel aastal.
  • Metalli kokkuostu toomist soosib lisaks hindadele ilmade soojenemine.
  • Lähiajal pole välistatud ka järsk hinnalangus.

Vanametalli hinnad on läbi aegade rekordtasemel, metalli kokkuostupunktid pakuvad musta raua tonni eest enam kui 400 eurot. Ukraina sõjaga kaasnenud mitmekordsele hinnatõusule võib aga kokkuostjate hinnangul järgneda ka vähemalt sama kiire langus.

«Arvan, et mitte keegi pole sellist hinda varem näinud,» tõdes Valgas tegutseva Marico Metall OÜ juhatuse liige Marko Mägi, kelle sõnul oli hind hea juba ka aasta tagasi, mil märtsis pakuti tonni eest 250 eurot. «Viimaste aastate keskmine hind on aga olnud kahesaja euro kanti – praegu maksab vanarauatonn seega kaks korda tavapärasest enam.»

Tema sõnul tasub praegu vanametalli igal juhul tuua, sest alati on risk, et järsult tõusnud hind võib veelgi äkilisemalt kukkuda. 

Mahuliselt tuuakse tema kinnitusel kõige rohkem musta rauda: põllumajandusseadmeid ja masinaid, seisma jäänud traktoreid ja tehnikat, samuti kodutehnikat. Paremat hinda saab tema sõnul suuremate koguste ja parema materjali puhul.

Rao Metall OÜ juhatuse liikme Rao Holtsmeieri sõnul suurenes aktiivsus vanametalli müümisel juba koroonaajal. «Olid piirangud, jäädi töökohtadest ilma ning paljud linnainimesed läksid maale – hakkasid seal ringi vaatama ja koristama,» ütles Holtsmeier. «Metalli eest pakuti head raha ning peale selle saadi ka taluõu korda: kaks kärbest ühe hoobiga.»

Ka Holtsmeier kinnitas, et musta metalli tonni hind on praegu enam kui 400 eurot ning see on kõrgeim, mis kunagi olnud. «Hinnatõus on seotud Ukraina sõjaga: kui juba uue raua kilo maksab kaks eurot ning seda pole ka väga saada, võib sealt tõmmata paralleele, miks ka vanaraua hind niivõrd järsult tõusis,» rääkis Holtsmeier.

Kuusakoski ASi Lõuna piirkonna ostujuht Veiko Mürk lisas, et aktiivsus kokkuostupunktides sedavõrd tõusnud, et aeg-ajalt tekivad järjekorrad.

«Rekordiliselt kõrge hind sattus täpselt kevadele, seetõttu ei tea, kas vanametalli toojate suurem aktiivsus on tingitud ainult hinnast või ka aasta­ajast,» nentis Mürk. «Kevad annab vanametalliga kauplemisele alati hoogu juurde. Samas ei saada praegu veel kõike lume ja jää tõttu kätte või ei pääseta sellele sula tõttu ei ligi.»

«Sellist hinda ei ole kunagi nähtud ning pole teada, kas enam nähakse,» lisas Mürk, kelle sõnul on praegu kindlasti õige aeg metalli tuua. «See on ennustamatu, mis maailmas lähiajal toimub, kuid arvan, et vanametalli hind väga palju enam alla minna ei saa. Kui see langebki kolmesaja euro juurde, on see ikkagi endiselt väga hea.»

Märksõnad
Tagasi üles