Tallinn tutvustab täna Kakumäe kaitseala loomise plaane

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Copy
Kakumäe metsa kaitseala piir.
Kakumäe metsa kaitseala piir. Foto: Tallinna linnavalitsus

Tallinna linnavalitsus valmistub looma Kakumäe kaitseala Haabersti linnaosas ning täna tutvustatakse kaitseala kontseptsiooni kõikidele huvilistele.

Kaitseala rajamise plaane tutvustatakse täna 17. mail kell 17.30 Veerise lasteaias (Veerise 1).

Kakumäe sanglepiku kohaliku kaitse alla võtmine nähti ette juba 2017. aastal Haabersti linnaosa üldplaneeringuga. Mais 2021 tegi linnaosavalitsus ettepaneku võtta kohaliku kaitse alla Kakumäe raba aadressiga Soolahe tee 64.

Juunis 2021 esitasid Kakumäe elanikud Tallinna keskkonna- ja kommunaalametile ettepaneku moodustada Kakumäe rohealadel kohalik kaitseala, mis hõlmaks kolme lahustükki kogupindalaga 49,7 hektarit, sealhulgas Kakumäe raba, Kakumäe tee roheala ja Kakumäe sanglepikut. Mullu augustis tellis amet kaitseala põhjendatuse ekspertiisi, mis valmis sama aasta detsembris.

«Ekspertiisi tulemused näitasid, et Kakumäe raba ja Kakumäe tee rohealade piirkonna metsad väärivad kohaliku kaitse alla võtmist 54,6 hektari ulatuses. Kakumäe rabas on välja kujunenud eriilmelised, kohati ürgse ja puutumatu ilmega metsakooslused. Rannikul paljastub kambriumi ajastu liivakivi astang ning Kakumäe teed ääristavad liigirikkad metsaalad. Kogu tervik on ühtlasi ka oluline rekreatiivse väärtusega ala Tallinnas,» ütles abilinnapea Vladimir Svet.

Kavandataval kaitsealal esineb Tallinnas unikaalseid sürjametsi, mis on liigirohked okas- või lehtmetsad ning mis kasvavad suvel läbikuivavatel muldadel, samuti leidub seal III kaitsekategooriasse kuuluvaid taimi. Näiteks rootsi kukits, mis kaunistab kevadel metsaaluseid oma valgete õite ning sügisel punaste marjadega. Piirkonnas pesitseb Tallinna suurim hallhaigrukoloonia, hinnanguliselt 90 pesa ning seal elab ka kanakull, kes on II kategooria kaitsealune liik. «Kakumäe raba kaitse alla võtmise eesmärgiks on tagada raba säilitamine metsana, kus pesitsevad linnud ja loomad, kasvavad sellele kooslusele omased taimed ning kus on võimalik nautida ehedat loodust,» selgitas Haabersti linnaosavanem Oleg Siljanov.

Kohaliku omavalitsuse tasandi kaitsealal on võimalik kehtestada piiranguvööndi režiim, mis maa sihtotstarbelist kasutamist üldjuhul oluliselt ei piira ning looduskaitseseadusega sätestatud kitsendusi arvestades on majandustegevus seal jätkuvalt lubatud. Kakumäe sanglepik võiks ekspertide hinnangul jääda üldplaneeringuga kaitstavaks linnametsaks.

Järgnevalt seisab ees piirkonna kohaliku kaitse alla võtmise menetluse algatamine linnavalitsuse korraldusega, selle avalik väljapanek vähemalt kahe nädala jooksul ning ettepanekute ja vastuväidete esitamine. Viimastele vastatakse kahe nädala jooksul ja vajadusel täiendatakse eelnõud. Seejärel korraldatakse taas avalik arutelu. Loodusobjekt võetakse kohaliku kaitse alla linnavolikogu määrusega.

Seni on Tallinnas moodustatud kolm kohaliku tasandi kaitseala: Pääsküla raba (2013), Merimetsa roheala (2017) ja Harku mets (2021). Linnas on ka hulgaliselt kaitsealuseid objekte. Riiklikul ja kohalikul tasandil kaitstavad alad katavad ligi viiendikku Tallinna pindalast. NATURA 2000 alad hõlmavad Tallinna maismaast 7,2 protsenti.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles