Ratas palus ELi kolleegidel toetada Ukrainale kandidaatriigi staatuse andmist (1)

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Keskerakonna esimees Jüri Ratas
Keskerakonna esimees Jüri Ratas Foto: Remo Tõnismäe

Riigikogu esimees Jüri Ratas saatis täna Euroopa Liidu riikide parlamentide esimeestele kirja, kus kutsus toetama Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse andmist.

Ratase sõnul on Ukraina alates 24. veebruarist võidelnud isetult eesliinil Euroopa Liidu väärtuste eest ning näidanud Venemaa agressiooni vastu võitlemisel ülimat otsustavust ja julgust. Samal ajal on riik esitanud tema sõnul taotluse astuda ELi, Euroopa Komisjon on taotluse menetlemisega kiiresti edasi liikumas ning on lubanud esitada taotluse kohta arvamuse juunis.

Ratas avaldas lootust, et komisjoni positiivne arvamus annab Euroopa Liidu riikide poliitilisele toetusele tugeva aluse. 

Tema sõnul on ELi toetus Ukrainale ülioluline, innustades riiki jätkama vajalike reformidega ning andes Ukraina rahvale vastupidamiseks lootust. Ratas tõi muu hulgas kirjas esile, et ELiga ühinemist toetab üle 90 protsendi Ukraina elanikest.

Ratase kirjeldusel on Ukraina väljendanud valmisolekut täita kõik ELi liikmesuse tingimused ning kandidaatriigi staatuse andmine on selle sihi saavutamisel esimene oluline samm. «Eesti toetab Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse andmist. Loodan, et me suudame selle otsuse Euroopa Liidus üheskoos langetada juba lähemas tulevikus. Me peame tegema kõik, mis meie võimuses, et Ukraina püüdlusi toetada,» kirjutas ta.

Ukraina toetamisel ei saa aga Ratase sõnul eirata ka oma kodanikke, kelle arvamusega tuleb samuti arvestada, küll aga viitas ta, et kogu Euroopas on avaldatud Ukrainale ja riigi Euroopa-püüdlustele tugevat ja tingimusteta ühiskondlikku toetust.

«Loodan, et teie parlament toetab ettepanekut anda Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatus,» kirjutas riigikogu esimees pöördumises ELi riikide parlamentide esimeeste poole.

Varem kirjutas Postimees sõjablogis, et Saksamaa protsessi kiirendamist heaks ei kiida: «Teel Euroopa Liitu lõigata ei saa,» ütles kantsler Olaf Scholz, märkides, et erand Ukrainale oleks ebaõiglane Lääne-Balkani riikide suhtes, kes samuti liituda tahavad. «Ühinemisprotsess ei ole mõne kuu või mõne aasta küsimus,» sõnas kantsler, pahandades väljaütlemisega Ukraina välisministrit. 

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles